Мир заедно с Украйна вместо световна агресия: Навечерието на Срещата на върха в Швейцария 

Войната на Русия срещу Украйна представлява много по-голяма заплаха, отколкото изглежда на пръв поглед. Както предупреждава Ювал Ноа Харари, ако не успеем да възстановим мира, международният ред, основан на правила, ще продължи да се руши, а катастрофалните последици ще се усетят по целия свят. Необузданата агресия на Русия е предизвикателство към самите основи на международното право и принципите на суверенитет и териториална цялост на държавите. Ако позволим на Русия да нарушава тези норми безнаказано, това ще създаде опасен прецедент, отваряйки кутията на Пандора за други потенциални агресори по света. 

През голямата част от историята терминът “империализъм” се употребяваше за случаите, когато силна държава — Рим, Великобритания или царска Русия — завладяваше чужди земи и ги превръщаше в провинции. Това постепенно стана табу след 1945 г. 

Ако позволим на Путин да спечели в Украйна, този вид империализъм ще се завърне в целия свят. Какво ще възпре тогава Венецуела например да завладее Гвиана или Иран да завладее Обединените арабски емирства? Какво ще попречи на самата Русия да завладее Естония или Казахстан? Ако табуто върху имперското завладяване бъде нарушено, дори държави, чиято независимост и граници отдавна са международно признати, ще се изправят пред риска да бъдат нападнати и дори отново да се превърнат в имперски провинции. Освен това войната влошава и без това крехката ситуация в областта на световната продоволствена сигурност, енергийната криза и изменението на климата. Разрушаването на Украйна, която е един от най-големите износители на зърно в света, заплашва с масов глад в най-бедните страни.

По този начин постигането на справедлив и устойчив мир в Украйна е предизвикателство, което далеч надхвърля границите само на региона. Това е въпрос от решаващо значение за запазването на световния ред, основан на върховенството на закона. 

На предстоящата Среща на върха в Швейцария световните лидери трябва да покажат единство и решителност за постигане на траен мир. Последиците от техния провал са твърде катастрофални, за да бъдат пренебрегнати. Необходимо е да спрем Русия и да я накажем в съответствие с международното право. На Украйна трябва да бъде гарантирана териториална цялост, включително връщане на всички окупирани територии, както и достатъчно средства за възстановяване след варварското руско нашествие. 

Само като се сложи край на злонамереното прекрояване на границите със сила, този конфликт може да приключи, което ще покаже, че мирът, основан на правила, все още има значение. Разрешаването на украинската криза ще укрепи доверието в международните институции и ще предостави модел за разрешаване на други спорове. Алтернативата е по-нататъшно разпадане на световния ред с всички произтичащи от това последици — повече конфликти, мащабни хуманитарни кризи и общ хаос и страдание. Пред заплахи като изменението на климата и зараждащата се надпревара на изкуствения интелект човечеството не може да си позволи такова бъдеще. 

Лидерите, събрани на срещата на върха, трябва да изиграят историческа роля в защита на принципите, на които се крепи съвременният свят. Осигуряването на справедливо урегулиране в Украйна ще бъде първата стъпка към поддържането на стабилността през XXI  век. Първата стъпка предвижда, че европейските държави (някои от които могат да станат следващите цели на руския империализъм) трябва да се ангажират твърдо да подкрепят Украйна, независимо от продължителността на войната. Тъй като Русия засилва кампанията си за унищожаване на енергийната инфраструктура на украинската държава, Европа например трябва да гарантира енергийните доставки за страната от електроцентрали в страните от НАТО. Освен това Европа трябва да поеме задължение да предостави на Украйна парите и оръжията, от които тя се нуждае, за да се защитава. Като се имат предвид изолационистките тенденции на Републиканската партия на САЩ и на други сегменти на американското общество, Европа не може да разчита на Щатите да свършат тежката работа.

Втората важна стъпка е засилване на лидерството от страна на неевропейските държави. Бразилия, Индия, Индонезия, Кения и други, които активно се развиват, често критикуват западните държави за минали империалистически престъпления и за сегашната некомпетентност и фаворизиране. Наистина има за какво да бъдат критикувани. Но тези държави следва да действат, за да защитят международния ред в своя полза. Те трябва да използват своя политически капитал, за да защитят международните правила. Това няма да е евтино, но цената на бездействието ще бъде много по-висока. Тази благородна задача изисква решителност и политическа воля, но постигането ѝ ще положи основите на едно по-мирно и проспериращо бъдеще за всички. 

Ето защо лидерите от целия свят трябва да присъстват на предстоящата Среща на върха в Швейцария и да работят заедно за постигането на справедлив и устойчив край на войната. Осигуряването на мир в Украйна ще позиционира тези лидери като световни новатори, на които може да се разчита за разрешаването на други конфликти,  борбата с изменението на климата и неконтролируемия изкуствен интелект, за да управляват човечеството в бурния XXI век.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *