Правителството е отпуснало допълнителни средства в размер на 1 036 263 лв. за подкрепа на дейностите по четири национални програми за развитие на образованието.
За периода от юли до септември 2023 г. програмата “Без свободен час” ще получи 342 614 лв. за осигуряване на заместващи учители в общо 352 училища и 79 детски градини.
Националната програма “Обучение за ИТ умения и кариера” се отпускат 318 540 лв. с цел създаване на условия за софтуерно професионално образование и обучение в сътрудничество с университети и работодатели от ИТ сектора. В момента, в две училища в България се провежда обучение по програмиране с 758 ученици от Х, XI и XII клас. Това са Професионалната гимназия по електротехника и електроника “Константин Фотинов” в Бургас и Математическата гимназия “Акад. Кирил Попов” в Пловдив.
За Националната програма “Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти” са заделени средства в размер на 209 019 лв. за 600 общински образователни институции и 1 436 учители. Министерският съвет информира, че основната цел е усъвършенстване на здравното състояние на учителите и предотвратяване на рискови социално значими и професионални заболявания.
Националната програма “Професионално образование и обучение” ще бъде финансирана с допълнителни 163 388 лв., разпределени между седем общински професионални гимназии и средни училища. Тези учебни заведения ще претърпят модернизация на образователната среда, предоставяйки на учениците възможност да работят с най-новото техническо оборудване и придобиват професионални компетентности в реални трудови условия. Те включват: Средно училище (СУ) “Христо Ботев” и Профилирана гимназия (ПГ) “Васил Левски” във Враца, СУ “Владимир Комаров” във Велико Търново, СУ “Отец Паисий в Кърджали”, 97 СУ “Братя Миладинови” в София, СУ “Васил Левски” в Стара Загора, професионална гимназия по селско стопанство “К.А.Тимирязев” в Две Могили.
Два училища, а именно СУ “Отец Паисий” във Враца и СУ “Васил Левски” в Кула, ще бъдат подпомогнати с общо 2 702 лв. за разработка или актуализация на типови учебни планове, учебни програми и национални изпитни програми за специалности от професионални направления, включени в Списъка на професиите за професионално образование и обучение.
Вашият коментар