Междинни резултати от изборите за Европейски парламент: Демокрацията е начело 

Европа преживява решаващ момент в своята история, когато единството и солидарността са превърнаха в ключ към успешното преодоляване на многобройните предизвикателства, пред които е изправен континентът. Руската агресия срещу Украйна е своеобразен катализатор, който консолидира проевропейските сили и ги принуждава да действат решително и принципно в защита на демократичните ценности, върховенството на закона и европейската сигурност като цяло. 

Настоящото лидерство на Европейската народна партия в изборите за Европейски парламент свидетелства за желанието на гражданите да запазят единството на ЕС и да се противопоставят на деструктивните сили, които се опитват да подкопаят основите на Европейския съюз отвътре. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен недвусмислено заяви, че нейната партия ще поеме отговорността за формирането на широка проевропейска коалиция, способна ефективно да се противопостави на съвременните предизвикателства и да защити общите демократични ценности. 

Основната задача на такава коалиция трябва да бъде продължаването на консолидираната подкрепа за Украйна в нейната героична борба срещу руската агресия. Режимът на Путин се стреми да разруши основите на европейската сигурност, демократичните ценности и световния правов ред, така че противопоставянето на престъпните му действия е въпрос на оцеляване за целия европейски проект. Само чрез обединяване на силите си Европа ще може да спре руската инвазия, да победи агресора и да защити своя суверенитет и независимост. 

В същото време необходимо е решително да се противопоставим на проруските сили в самата Европа, които се опитват да подкопаят единството ѝ и да отслабят способността й да противодейства ефективно на агресора. Тези деструктивни сили чрез дезинформация, популизъм и подривна дейност се стремят да посеят раздор, да предизвикат недоверие към европейските институции и да направят ЕС уязвим за външна агресия. Техните наративи имат за цел да разделят Европа отвътре и да я отклонят от подкрепата за Украйна. Ето защо задачата на проевропейската коалиция трябва да бъде не само военна, икономическа и хуманитарна помощ за Украйна, но и решителна борба срещу антидемократичните, проруски сили в самите държави – членки на ЕС. Трябва решително да дадем отпор на опитите на тези сили да разклатят положението в Европа и да подкопаят нейното единство и солидарност. 

Тази непримирима борба следва да се базира на спазването на принципите на демокрацията, свободата на словото, независимостта на медиите и върховенството на закона. Само чрез свободен обмен на информация и открит обществен дебат може да се противостои на опитите за манипулация, дезинформация и хибридни заплахи от страна на Русия и нейните съюзници. Следва да се предприемат решителни мерки за укрепване на устойчивостта на демократичните институции срещу външна намеса, кибератаки и подривна дейност. 

Друг ключов акцент на проевропейската коалиция е осигуряването на енергийна сигурност и независимост от руските енергийни източници. Опитът от последните години показва, че Кремъл цинично използва енергийните ресурси като инструмент за политически натиск, шантаж и господство. Като се отърве от тази токсична зависимост, ЕС ще може да действа по-решително и последователно в противодействието на руската агресия и в защита на националните си интереси. 

Още един важен аспект на проевропейската коалиция трябва да е борбата с опитите на Русия да подкопае трансатлантическото единство и солидарността между САЩ и Европа. Осъзнавайки, че силният трансатлантически съюз е ключът към европейската сигурност, Кремъл ще положи всички усилия да разбие западната коалиция. За него е изгодно да настройва САЩ и Европа едни срещу други. Ето защо проевропейските сили трябва да окажат силен отпор на подобни опити на Кремъл, като укрепят стратегическото сътрудничество между САЩ и ЕС в областта на икономика, сигурност и дипломация. Продължаващият санкционен натиск върху Русия, военната и икономическата помощ за Украйна, противодействието на руската дезинформация и хибридните заплахи – всичко това трябва да се осъществява в тясна координация между Европа и Америка като равностойни партньори. 

В същото време не трябва да забравяме вътрешните предизвикателства, пред които е изправен ЕС. Необходимо е да се преодолеят последиците от пандемията COVID-19, да се възстанови икономиката, да се гарантира енергийната сигурност, да се води борба с изменението на климата. Проевропейската коалиция следва да предложи ясна програма за действие за преодоляване на тези предизвикателства и за укрепване на единството и устойчивостта на ЕС. 

Само чрез обединяване на възможностите, действайки решително и принципно, проевропейските сили ще могат да защитят демократичните ценности, да осуетят руската агресия, да разрушат катастрофалните планове на Кремъл за разделяне на ЕС отвътре и да гарантират мирно и проспериращо бъдеще за всички страни на континента. Все още има много предизвикателства пред нас, но победата на ЕНП на изборите за Европейски парламент ще създаде благоприятни условия за формирането на мощна коалиция в защита на европейското единство и сигурност.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *