Лекарите отчитат ниска активност за профилактика в България

Повече от 43% от българите над 18-годишна възраст не са преминали през задължителен профилактичен преглед през 2023 г., сочат данни на НЗОК. За сравнение, през 2022 г. едва 41% от пълнолетните са посетили личните си лекари с тази цел.

Въпреки обявените грипни епидемии в някои региони на страната, които временно ограничават провеждането на профилактични прегледи, лекарите отчитат, че дори без подобни препятствия, голяма част от българите пренебрегват значението на превантивната грижа.

Жителка на Бургас, Ваня Стоева, признава, че не намира време за собствените си профилактични прегледи, но държи на редовните прегледи за децата си.

„Не се грижим толкова за себе си, а повече за малките. Малко симптоматично — когато нещо се наложи, тогава. В последно време до профилактично не стигаме, защото честичко посещаваме. Доста грипна епидемии има и те са доста често тук и двете“, споделя тя.

Според наблюденията на д-р Петко Желязков, от 100 души едва двама запазват час за профилактичен преглед.

„По веднъж в годината трябва. Откриват някакви заболявания, които аз не съм подозирал, че имам. Или съответно ти не ги чувстваш като болка сега. То идва впоследствие“, обяснява той.

Въпреки че законът предвижда глоба от 100 лв. за пропускане на профилактичен преглед, практически наказания не се налагат.

Пламен Павлов споделя, че профилактичните изследвания често разкриват здравословни проблеми, които не са се проявили като симптоми. Едно такова посещение може да установи заболяване, за което дори не подозираш. Това помага да се вземат мерки, преди да настъпят усложнения.

Профилактиката е от съществено значение за откриването на хронични състояния, които могат да се влошат при вирусни инфекции като грип.

„Не само грипа, но и ковид и всички вируси увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания. Увеличава се кръвосъсирването, тромбоцитите“, обяснява д-р Желязков.

Навременната профилактика също така може да доведе до намаляване на случаите на рак в напреднал стадий.

„В България имаме между 3000 и 4000 регистрирани случаи на онкологични заболявания при мъже и жени, ако говорим за рак на гърдата. А с профилактичните прегледи можем да направим така, че до 10,15, 20% в най-добрия случай, както при европейската практика, тези случаи да паднат. А това са 200 души, които няма да стигнат до метастатично заболяване“, посочва д-р Иван Биволарски, ръководител на отделението по медицинска онкология в КОЦ-Бургас.

Лични лекари предлагат въвеждането на един ден платен отпуск, за да могат пациентите да преминат през целия пакет профилактични изследвания без затруднения.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *