Кръгла маса на тема “Общата позиция за новите ГМО” се проведе в Националния пресклуб на БТА в София вчера от 12:00 часа. Събитието беше организирано от сдружение “Агролинк”, представител на коалиция “За да остане природа в България”.
Повод за събирането беше неясната позиция на България предстоящото гласуване в Брюксел на 11 януари по предложението на ЕК за новото поколение генетично модифицирани растения (NGT) да бъдат извън проверките и оценките на риска. Месец по-рано, на 11 декември 2023 г., министрите на земеделието на Европейския съюз не приеха предложението. Девет страни членки категорично заявиха своята позиция против премахването на контрола на новите ГМО и проекта за регламент – Австрия, Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Словакия, Словения, Кипър, Малта.
“Агролинк” предупреди, че изключването на новите ГМО от правилата на ЕС ще доведе до наводняване на европейските полета с патентовани генетично модифицирани семена и увеличаване на монополите в селскостопанския сектор.
На събитието граждански организации, представители на различни сфери от обществото и личности представиха своята обща позиция пред българските политици. Те защитават правото на избор на семена при производството, достойнството на българската земеделска наука и правото на определяне на храната, която консумират.
Според подписалите се, новите ГМО трябва да бъдат етикетирани така, че потребителите и производителите да могат да ги разпознават и избягват. Те настояват и за продължаване на оценката на риска в съответствие с принципа на предпазливостта на ЕС.
Подписалите обръщат внимание, че е необходимо провеждане на повече изследвания относно рисковете за здравето, околната среда и биоразнообразието, както и върху социално-икономическите въздействия на новите ГМО. Те настояват за разработването на общи методи за откриване. Същевременно, всяка страна-членка на ЕС трябва да има право на собствени решения относно култивирането и пускането на пазара на ГМ семена и храна.
Протести против новия регламент се проведоха пред сградата на Министерския съвет миналия месец, след като България промени позицията си и гласува “въздържал се”. Протестиращите изразиха недоволство и заявиха, че този път страната следва да гласува “против”.
Вашият коментар