На 14 декември 2023 г. Владимир Путин изрично подчерта, че войната в Украйна ще продължи, докато той ще е на власт, и предупреди, че руската армия може да разшири присъствието си в Европа. Плановете на Кремъл за широкомащабно териториално разширяване през следващите три години показват желание за разрушаване на световния ред след Втората световна война. В отговор на това европейските държави трябва да се превъоръжат и максимално да изолират Русия, за да предотвратят евентуална ядрена война в Европа.
След преизбирането си през март следващата година Путин ще получи пълна свобода, за да продължи войната. Руското общество, което се е поддало на пропагандата, ще бъде разглеждано като “разходен материал”, предназначен за унищожение през следващите шест години. Тревожно е, че много европейски официални лица заявиха, че руското нахлуване в Европа е неизбежно, и подчертаха необходимостта от усилване на подкрепата на украинската държава.
Финландският министър на отбраната изтъкна, че войната в Украйна е война за бъдещето на Европа. Плановете за увеличаване на числеността на руската армия до повече от 2 милиона войници породиха опасения, че Русия може да започне пълномащабно нахлуване в Молдова или балтийските държави. Той ясно заявява териториалните си амбиции, като нарича Молдова “руски град”, превръщайки страната в следващата възможна военна цел след Украйна.
Европейските държави трябва да се подготвят за евентуална инвазия, в частност да подсилят въоръжените си сили и да разположат бригади в стратегически важни региони, включително Литва. Това трябва да стане преди 2027 г., съвпадайки с приключването на реформите в руските въоръжени сили.
Руската заплаха за Европа не бива да се подценява, а европейските държави следва да разработят по-строга система за сдържане спрямо Русия, отколкото са го правили спрямо СССР. Европа трябва да направи всичко възможно, за да отслаби РФ и да възстанови историческото си достойство, тъй като Кремъл представлява сериозна заплаха за целия континент.
Вашият коментар