,

Кипърските вили на приятелите на Путин

Остров Кипър е придобил съмнителна репутация на офшорен рай за олигарси и корумпирани служители от цял свят, включително и от Русия. Според оценки на местните медии повече от 1000 руснаци имат кипърски паспорти, а броят на фирмите, регистрирани от руски бизнесмени, наброява десетки хиляди.

И въпреки че страната е член на ЕС, местното правителство изобщо не бърза да реагира на международните санкции, наложени срещу поддръжниците на Путин. Само през януари 2023 г. министърът на финансите на Кипър Константинос Петридис обяви конфискацията на руски депозити на стойност 105 млн. евро. За сравнение, общият размер на средствата с произход от Руската федерация по сметки в кипърски банки се оценява на 5-6 млрд. евро.

Положението с имотните активи е още по-лошо. Досега няма нито един случай, в който в Кипър да е била арестувана къща или яхта на някой от подсъдимите руснаци. Всъщност кипърското законодателство е създадено, за да укрива активи. Местните имотни регистри са затворени за публичен достъп. А веригите на собственост са умишлено дълги и сложни, за да се скрие името на истинския собственик. И все пак, благодарение на отворените бази данни на други държави от ЕС, успяхме да открием адресите на повече от 20 руснаци, свързани с висшето ръководство на Кремъл и големия бизнес. На някои от тях вече са наложени международни санкции. Надяваме се, че останалите постепенно ще се присъединят към тях.

Тези, на които вече са наложени санкции

Да започнем с вицепремиера Марат Хуснулин, наред с другите отговорни за интегрирането на Крим, Донбас и други завзети територии в Руската федерация. Дъщеря му Алина обаче предпочита да се интегрира в кипърската среда. Тя е омъжена за сина на генералния директор на пристанището в Новоросийск Евгений Киреев, който също е санкциониран, но засега само в Украйна. Младата двойка има имение в елитния квартал на Лимасол – Mesovounia villas (вж. Местоположение ). Обикновено такива струват 2-4 милиона евро. Опозиционните руски медии по-рано писаха, че Хуснулин-Кирееви притежават имоти в Руската федерация чрез кипърски офшорни компании, но досега са успели да скрият вилата си в Кипър. Може би така и щеше да си остане, ако Евгений Киреев не беше решил да си направи там „руска баня“: поръчал печка и друго оборудване от Русия, като в документите за доставка посочил адреса си в Лимасол.

Александър Пономаренко, съсобственик на московското летище „Шереметиево“, киевския търговски център „Оушън плаза“ и близък приятел и партньор на човека от портфейла на Путин Аркадий Ротенберг, също има имоти в Кипър. Пономаренко е един от най-богатите бизнесмени в Русия, но един от най-малко известните. Широката общественост научи за него едва когато стана ясно, че е участвал в изграждането на дворец за Путин край черноморския курорт Геленджик. Съпругата на олигарха Наталия Рожкова има апартамент в комплекса Bayview Gardens (блок 1, ап. № 5) в Лимасол – „руската столица“ на Кипър. Това е сравнително скромно жилище, чиято цена не достига 1 млн. евро. Може би всичко се обяснява с факта, че семейство Пономаренко предпочита да прекарва лятото си в луксозната си вила LA CHABANNE във Франция. Но миналата година френските власти му налагат запор. Така че Кипър остава резервен вариант за Пономаренко. Още повече, че той е снабдил себе си и семейството си с кипърски паспорти.

Александър Пономаренко

Bayview Gardens

Бившият ръководител на „Роснефт“ Едуард Худайнатов е подложен на международни санкции за това, че е номиниран за управител на компаниите, които притежават суперяхтите „Шахерезада“ (на стойност 700 млн. USD) и „Амадея“ (300 млн. USD). Смята се, че Владимир Путин е истинският собственик на първата, а олигархът Алишер Усманов – на втората. Личното състояние на Худайнатов не е достатъчно, за да притежава такива яхти. Но те са повече от достатъчни, за да се купи вила в Кипър. Нюансът обаче е в това, че собственик на вилата (на територията на комплекса Coral Seas Villas в района на залива Корал край град Пафос) е неомъжената съпруга на Худайнатов – Марина Амафи. Двамата живеят заедно от много години и имат общи деца, но не са регистрирали официално брака си. Това е хитър ход от страна на Худайнатов, тъй като сега му помага да заобиколи санкциите.

Едуард Худайнатов

Вили „Коралови морета

Сред многобройните чуждестранни активи на руския крал на алуминия Олег Дерипаска международният холдинг на разследващите журналисти OCCRP в Кипър откри вила и офис помещения с приблизителна стойност съответно 650 хил. долара и 3 млн. долара. Офисите се намират в най-внушителния небостъргач на Кипър The Oval, а вилата – в Куклиа, близо до една от туристическите забележителности на Кипър – залива на Афродита. Съответно комплексът от скъпи резиденции, които са построени тук, се нарича Aphrodite Hills. И изглежда, че Дерипаска (или близки членове на екипа му) има повече от една вила тук. Сред жителите на ВИП-селището открихме 19-годишния московски студент и кипърец по паспорт Петър Мухамедшин. Той е собственик на къща на адрес Achaion 41. Тъй като параметрите му не съвпадат с изображението на уебсайта на OCCRP, става дума за две различни сгради. Какво общо има това с Дерипаска? Свързано е с факта, че по едно време той е регистрирал имот в САЩ на Олег Мухамедшин, директор по стратегията и развитието на РусАл (писахме повече за това в статията Прецедентът на Дерипаска: ще се случи ли на всички?) Така че младият Пьотр Мухамедшин е син на същия Олег Мухамедшин. Следователно възниква основателният въпрос дали въпросната къща принадлежи на него или на неговия шеф.

Олег Дерипаска

Овалът

Депутатът от Държавната дума Валерий Гартунг, който е и собственик на редица машиностроителни предприятия в Руската федерация (Челябински ковашко-пресов завод, Уралска компания за строителни кранове и т.н.), е регистрирал къщата си в Кипър на сина си Дмитрий. Имението с плувен басейн се намира в тихия район Агиос Тихонас край Лимасол с адрес 38 Artemidos. През есента на 2022 г. фабриките на семейство Гартунг обявиха допълнително набиране на работници за изпълнение на поръчка в областта на отбраната. Те, наред с другото, произвеждат трактори за военни гъсенични превозни средства, части за танкове и др.

Сергей Шишкарев, собственик на групата компании „Дело“, има вила във вилното селище Аматуса на бреговите възвишения наблизо. По-рано той също е заседавал в Държавната дума, цели три мандата, но сега предпочита да печели пари. Основният му бизнес е железопътният транспорт, главно през пристанището на Новоросийск, където има собствени терминали за зърно и контейнери. Компаниите на Шишкарев участват в износа на крадено от 30думи зърно от Украйна. А една от компаниите му притежава няколко парцела край Геленджик, които сега са заети от известния „дворец на Путин“ и околностите му.

Андрей Молчанов също някога (до 2017 г.) е бил депутат, но в Съвета на федерацията. Сега той е един от най-големите играчи в руския строителен бизнес, редовен член на списъка на Forbes 100 и собственик на LSR Holding. Доведеният му баща Юрий Молчанов е близък познат на Путин. И двамата идват от КГБ и ръководят международните отношения в Ленинградския университет. По-късно Молчанов-старши работи като заместник-губернатор на Санкт Петербург и помага на осиновения си син да развие собствен бизнес. Миналата година активите на Андрей Молчанов в Украйна – Обуховският бетонов завод „Аерок“ – бяха арестувани. Но кипърската вила на Молчанов не беше арестувана – тя се намира в село Пейя, на улица „Дервенакион“. Не му е бил отнет и кипърският паспорт, получен през 2017 г.

През февруари 2023 г. кипърският му имот неочаквано запалва руската държавна авиокомпания „Аерофлот“. На нейния уебсайт се появи обява за продажба от друга жилищна сграда в град Ларнака, чиято пазарна стойност се оценява на 1 945 000 евро. Къщата не е нова, построена е още през 1990 г., така че се нуждае от основен ремонт. Но пък се намира в централната част на Скала (улица „Шекспир“), на 500 метра от плажа. В нея има 24 апартамента с обща площ над 2 хил. кв. м. И към него се добавя парцел върху 834 квадрата. Би било скандално, ако сега кипърските власти позволят на Аерофлот да продаде този имот тихомълком. Вместо да го конфискуват.

Тези, които трябва да бъдат санкционирани

Руската банка ВТБ, често наричана неофициално „банката на Кремъл“, е във всеки възможен списък със санкции. Но само нейният ръководител Андрей Костин е попаднал под лични ограничения. В същото време други топ мениджъри на банката все още могат спокойно да използват активите си в чужбина, включително в Кипър. Например вицепрезидентът на ВТБ Виталий Бузоверя, членът на Управителния съвет на банката Виктория Ванурина и генералният директор на ВТБ Капитал Алексей Яковицки са си купили къщи в същия комплекс Coral Seas Villas, където от време на време живее съпругата на Едуард Худайнатов. Анатолий Воронецки, заместник-директор на VTB Leasing, има вила в същия комплекс Aphrodite Hills като Олег Дерипаска. Кирил Зимарин, бивш мениджър на ВТБ, а сега главен изпълнителен директор на кипърската банка RCB, притежава апартаменти в село Параклисия близо до Лимасол. Зимарин играе ключова роля за освобождаването на кипърските активи на ВТБ от санкции. На 24 февруари 2022 г. компании, номинално притежавани от него, купиха 46,29% от RCB, която преди това беше собственост на руската банка ВТБ. Тъй като и компаниите купувачи, и самият Зимарин имат кипърско жителство, кипърската банка продължава да работи, защото де юре вече няма никаква връзка с Руската федерация, въпреки че цялата ѝ независимост е съшита с бели конци.

Андрей Костин

Колкото и да е странно, сред десетките руски олигарси, срещу които санкциите вече са влезли в сила, не е имало място за най-богатата жена в Русия – Елена Батурина, бивша съпруга на покойния московски кмет Юрий Лужков. Миналата година тя завърши строителството на Symbol Residence, елитен жилищен комплекс на първа линия край морето в Лимасол. Жилищата в тази сграда са с площ от 350 кв. м. Според оценки на брокери на недвижими имоти строителният предприемач е инвестирал в този проект приблизително 40 млн. евро.

Нишките към висшия кремълски елит водят от друг кипърски строителен предприемач, роден в Русия – Сергей Козлов. Бивш служител на руското посолство в Кипър и доверено лице на предишния руски външен министър Евгений Примаков, той е първият руснак, регистрирал строителна компания в Кипър – Lemestia Developers Limited. Сега той и съпругата и синът му имат десетина такива компании. Според авторите на разследването на Cyprus Daily News именно чрез тези фирми висшият ешелон на руското външно министерство притежава имоти в Кипър (това са вдовицата и дъщерята на Примаков, както и настоящият министър Сергей Лавров, говорителката му Мария Захарова и т.н.). По-специално става дума за LCD Marathon Beach на улица Amothountos в Лимасол. Но не само. Сега, да речем, компанията на Козлов Halemo Limited строи комплекс с 44 апартамента Meridien Plaza с тенис корт и плувен басейн в курортното селище Пиргос.

Бившата съпруга на олигарха Роман Абрамович, майка на 5 от децата му – Ирина Абрамович (Маландина), купува апартаменти в най-високата сграда на кипърската столица – сградата 360 Nicosia, построена през 2020 г. Тя има общо 34 етажа. Ирина Абрамович е избрала 19-ия етаж.

Ирина Абрамович

360 Никозия

Андрей Клиновски, зет на бившия руски вицепремиер Михаил Касянов и крупен руски земевладелец в Рубльовското шосе (Московска област), популярен район за олигарси, има апартамент в резиденция Azur (Vasileos Georgiou I) в Кипър. Той се намира практически в центъра на Лимасол, на брега на морето.

Почти в съседство, на адрес Vasileos Georgiou I, 62, апартаментът е собственост на Юрий Ободовски, бивш един от кралете на търговете на Руските железници (Russian Railways), бизнес партньор на бившия ръководител на тази държавна компания Владимир Якунин и на семейството на „портфейлите на Путин“ Ротенберги.

Аркадий Кукин, финансов директор на Сахалинската корабна компания, притежава къща на брега на морето в квартал Пареклисия. Игор Ким, ръководител на управителния съвет на „Експобанк“, има имение в село Цада. Жилища в Лимасол са закупили семействата на Владимир Перекрестов, собственик на авиокомпания S7; Йосиф Сандлер, основател на компанията за превоз на нефт Transbunker; Александър Занадворов, собственик на търговския център Okhotny Ryad на Манежния площад в Москва. Друг руски търговец на дребно Сергей Ломакин (известен в Украйна с това, че навремето е създал веригата магазини за евтини обувки „Центробил“) е купил кипърския футболен клуб „Пафос“ с цялата му инфраструктура.

Гореспоменатите обекти са само капка в морето от руски имоти в Кипър. За разследващите тук все още има неразработено поле за работа. Но дори и тази капка възлиза на няколко десетки милиона евро, които могат да бъдат отчуждени във фонда за репатриране на Украйна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *