,

Киберспортът не е извън политиката: “Игрите на бъдещето” като начин за пропаганда сред младите хора

Русия редовно прибягва до използването на спорта и изкуството за своите политически цели и киберспортът не прави изключение. Чрез организирането на събития в областта на киберспорта руските власти се стремят не само да демонстрират пред световната общност липсата на международна изолация, но и да привлекат чуждестранни участници да сътрудничат с руските служби за сигурност и да ги въвлекат във войната с Украйна.

Събитието, наречено “Игри на бъдещето” беше открито в Казан на 21 февруари, в навечерието на годишнината от нахлуването в Украйна. Организаторите твърдят, че това е голямо спортно събитие, което съчетава спорта, науката и технологиите, съчетавайки класически и дигитални спортове. В него вземат участие около 2000 спортисти от 100 държави.

Изборът на датите за “Игрите на бъдещето” между 21 февруари и 3 март е от особено значение за руската пропаганда, като се има предвид, че през тези дни Русия отбелязва началото на войната срещу Украйна. Освен въздействието върху международните участници, властите се стремят да покажат, че след две години война младите хора от други държави са готови да гостуват в РФ.

Руските власти не организират такива събития без причина. От началото на войната срещу Украйна около 700 000 души, предимно млади специалисти и талантливи хора, са напуснали Русия. Това доведе до сериозен недостиг на квалифицирани кадри и перспективни млади хора. Затова за руските власти “Игрите на бъдещето” представляват своеобразна селекция, целяща привличането на талантливи и многообещаващи чуждестранни специалисти за сътрудничество.

Но най-важната опасност от участие в подобни събития е не толкова кражбата на интелектуална собственост (което със сигурност също е значим аспект), а фактът, че Русия има намерение да използва киберспортисти и научни специалисти във войната срещу Украйна. Например Дмитрий Смит, ръководител на Руската федерация по компютърни спортове, призова киберспортистите да сформират подразделения за управление на безпилотни летателни апарати. Тоест Русия буквално иска да изпрати киберспортисти на фронта. 

За високотехнологичните кадри се предлага друг вид дейност, а именно участие в разработването на технологии, които ще помогнат на Русия да убива повече хора. Въпреки факта, че подобни дейности се извършват извън фронтовата линия, те също могат да бъдат смъртоносни — понеже руските правоохранителни органи могат по всяко време да изфабрикуват криминално дело за всяка грешка. 

Струва си да се има предвид, че участието в такива дейности крие определени рискове. Във връзка с това някои отбори вече отказаха да участват в “Игрите на бъдещето”, имайки предвид опасностите, свързани с политическата ситуация в Русия. Nouns обявиха отказа си на 26 януари, а Nigma Galaxy съобщи за подобно решение още на 12 февруари. Оперативният директор на Nouns Питър “ppd” Дагер коментира решението на отбора да се откаже от участие в “Игрите на бъдещето” в подкаста на Ричард Люис, като заяви, че “самият той никога не би отишъл на този турнир”.

По този начин бойкотирането на подобни събития в Русия остава важна стъпка за гарантиране на личната безопасност на участниците, тъй като руските власти се стремят да въвлекат колкото може повече хора в политическите си игри, включително чужденци.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми