,

Към стотиците ракети и хиляди дронове, РФ използва зимата като оръжие срещу Украйна

Невижданата по мащаб атака на руските въоръжени сили срещу енергийната инфраструктура на Украйна през нощта на 17 ноември 2024 г. демонстрира качествено ново ниво на ескалация на конфликта. За пръв път от началото на пълномащабната инвазия агресорът използва практически целия наличен арсенал от далекобойни оръжия, включително най-новите хиперзвукови комплекси.

Мащабът на атаката впечатлява не само с количествени показатели – над 210 единици различни видове високоточни оръжия, – но и с комплексността на тяхното използване. Руските военни задействаха цялата гама ракетни оръжия: от хиперзвуковите ракети “Циркон” с морско базиране до крилатите ракети с въздушно базиране Х-101 и балистичните “Искандер-М”. Особено показателно е едновременното използване на осем аеробалистични ракети “Кинжал”, които досега се използваха значително по-рядко поради ограничения им брой.

Особено внимание заслужава масираното участие на авиация. В операцията са включени 23 стратегически бомбардировача (7 Ту-160 и 16 Ту-95МС), което е безпрецедентно за една атака. Освен това са задействани далечни бомбардировачи Ту-22М3, изтребители-бомбардировачи Су-34 и изтребители МиГ-31К, способни да носят хиперзвуковите ракети “Кинжал”. Тази концентрация на авиационни средства за поражение говори за внимателна подготовка на операцията и стремеж за пробиване на украинската система за противовъздушна отбрана чрез масираност на удара. Географският обхват на атаката също впечатлява – украинските сили за ПВО действаха практически по цялата територия на страната, от западните области до прифронтовите региони. Това подчертава опита на руското командване да нанесе максимален брой удари по критична инфраструктура, създавайки комплексни проблеми за енергийната система на Украйна преди настъпването на зимния период.

Международната реакция не закъсня. Особено показателна е позицията на президента на Молдова Мая Санду, която категорично осъди руските удари. Нейното изявление е от особено значение, като се има предвид, че територията на Молдова периодично става обект на паднали руски дронове. „Използването на зимата като оръжие за принуждаване на нация към подчинение е жестоко и неприемливо“, подчерта Санду, ясно обозначавайки истинските цели на руската операция.

Техническият анализ на атаката показва използването на различни видове високоточни оръжия, което създава допълнителни трудности за системите за ПВО. Комбинацията от хиперзвукови, балистични и крилати ракети, както и ударни дронове, изисква използването на разнообразни средства за противовъздушна отбрана. В тези условия е особено важно бързото усилване на украинската ПВО с модерни западни комплекси. От ключово значение е предоставянето на Украйна на западни далекобойни оръжия. Логиката е проста: колкото повече средства за ответен удар получи Украйна сега, толкова по-малко ще са нужни системи за ПВО в бъдеще. Способността на Украйна да нанася превантивни удари по базите на руската авиация и пусковите установки е значително по-ефективна и икономически изгодна, отколкото постоянното увеличаване само на отбранителни системи.

Мащабното използване на различни носители също подчертава сериозната подготовка на операцията. Задействането на четири кораба-носители на крилати ракети, голям брой стратегическа авиация и оперативно-тактически комплекси показва стремежа на руското командване да затрудни максимално работата на украинската ПВО, създавайки множество заплахи от различни направления.

Западните партньори трябва да осъзнаят, че забавянето на доставките на настъпателни оръжия сега неизбежно ще доведе до необходимостта от значително увеличаване на доставките на системи за ПВО в бъдеще. Това не само ще бъде по-скъп път, но и стратегически по-малко ефективен. Предоставянето на модерни далекобойни оръжия на Украйна ще позволи предотвратяването на подобни масирани атаки още в етапа на тяхната подготовка, унищожавайки средствата за доставка на земята и значително намалявайки натоварването върху системите за ПВО.

Руската стратегия за използване на зимата като допълнителен фактор за натиск изисква превантивен отговор от международната общност. Само цялостно укрепване на украинската отбрана, включително разширяване на възможностите за ответни удари, и по-нататъшната изолация на Русия могат да предотвратят повторението на подобни атаки в бъдеще. Времето е от критично значение – забавянето в решенията за доставка на настъпателни оръжия днес може да доведе до необходимостта от много по-мащабна помощ утре.

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми