,

Как в София прилагат усилия за рециклиране на смартфоните: Еволюцията на употребата на джаджи

Двугодишният цикъл на употреба на смартфоните вече е зад гърба ни, като 33% от българите използват устройствата, докато те просто не спрат да работят, а други 46% правят ъпгрейд след повече от 24 месеца след покупката.

Това сочи проучването на Yettel, представено при откриването на нова инсталация за събиране на излязла от употреба електроника в центъра на София.

“Рециклаторът” има малка музейна експозиция от стари мобилни телефони, както и различни фигури от вложените в тях материали.

Най-много прави впечатление седящият “кебелен човек”, направен от 350 метра стари кабели.

Вътре в инсталацията чрез мултимедия се разяснява какво точно се случва с електрониката, след като просто я изхвърлим на боклука.

Само една осма от потребителите се признават за такъв тип поведение, въпреки въпреки всичките екологични вреди от него. Други 43% съхраняват устройства, които вече не ползват, разказа съветникът по устойчиво развитие в Yettel Маргита Колчева.

Още от 2008 г. телекомът осъществява различни инициативи в подкрепа на кръговата икономика като възможност за разделно събиране на електронни отпадъци. Например само през миналата година според изчисденията на Yettel усилията им са спомогнали 27 233 кг непотребни устройства да не бъдат изхвърлени в природата, като събраното в магазините е с 60% повече. Компанията цели да предотврати изхвърлянето на 127 000 кг електронни отпадъци.

Инсталацията “Рециклаторът” ще се разполага на пл. “Света Неделя” в София до края на март, като освен да се освободят от излишните джаджи, посетителите могат да се включат и в томбола за Nothing phone (2).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *