Кадровият дефицит в българската икономика: Проблем, който се задълбочава въпреки разширяващите се индустрии

Кадровият дефицит в редица сектори на българската икономика е дългогодишен проблем, който се задълбочава и обхваща все повече индустрии. Секторите с най-голям недостиг на работници в момента са тези с най-ниски заплати, споделя Адриан Николов от Института за пазарна икономика пред Bloomberg TV Bulgaria.

Той обяснява, че хората с умения се насочват към по-добре платени позиции, което не пречи на нископроизводителните индустрии с ниски заплати да се разширяват. Данните показват, че завършилите висше образование успяват да се реализират почти изцяло и по-добре от останалите на трудовия пазар. Само 10% от тях не намират реализация. Съществуват обаче проблеми при прехода от професионално образование към трудовия пазар, заради сериозното разминаване между търсене и предлагане.

В България все още има съществени разлики в заетостта и безработицата между хората с висше образование и тези с по-ниско. Заетостта при хората без висше образование е 64%, докато при висшистите е над 90%. Заплатите на висшистите са почти двойно по-високи, което показва, че стойността на висшето образование на пазара на труда расте въпреки широкия достъп.

Туристическата индустрия е най-силно засегната от недостиг на персонал, което принуждава българския бизнес да наема все повече чуждестранни работници. Въпреки това, процесът по наемането им е бавен заради несъответствия в регулациите. От Българската асоциация на туристическите агенции коментират зa Моnеу.bg, че има спешна нужда от стратегическо планиране и ново законодателство за улесняване на този процес.

Кадровият недостиг, независимо от предлаганата заплата, става все по-сериозен проблем, като дори секторът на селското стопанство е засегнат. Елена Възлева от Обединени бизнес клубове отбелязва, че законодателните промени са неизбежни, за да се улесни вносът на работна сила от трети страни.

Макар и в по-малка степен, дефицит има и за висококвалифицирани служители, предизвикан от демографската структура в България. Липсва ни достатъчно младо население ĸoeтo дa пoдмeни нaпycĸaщитe пaзapa нa тpyдa пeнcиoнepи, нямa и дocтaтъчнo имигpaция, ĸoятo дa зaпълни мнoгoтo cвoбoдни paбoтни мecтa. Освен това, младите стават все по-взискателни към своите работодатели.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *