, ,

Изслушване на енергийния министър: Споразумението с БОТАШ и последствията.

В сряда, по време на изслушването на енергийния министър Жечо Станков относно споразумението с БОТАШ за резервиране на капацитет на турски терминали за втечнен газ, преносната мрежа и газохранилища в Турция, членовете на ГЕРБ повдигнаха отново въпросите, свързани с последиците от действията на служебното правителство на Румен Радев и бившия енергиен министър Росен Христов.

Станков подчерта, че ситуацията не се е променила значително спрямо информацията, получена от временната комисия “БОТАШ” в 49-ия парламент, чиито доклад беше предаден на ДАНС и прокуратурата. Нито един депутат не поиска изслушване на тези институции, за да се установи дали водят разследвания по случая и дали са разпитали Христов, Златева и Малинов, които също участваха в договарянето на условията на споразумението.

Интересно е, че никой не попита Станков за подробности от неговата среща с турския енергиен министър Алпарслан Байрактар, проведена няколко дни преди изслушването. След тази среща, българското енергийно ведомство съобщи, че до 2 май “Булгаргаз” и БОТАШ трябва да разгледат варианти за подобряване на споразумението в полза на двете страни. Очаква се след експертните разговори да бъдат обсъдени възможностите за увеличаване на капацитета за пренос на природен газ на българо-турската граница.

Изслушването на Станков не предложи нови решения за сложната ситуация, създадена от неадекватните решения на служебната власт през 2023 г. Вместо това, той повтори известни факти: капацитетът от 1.8 млрд. куб. м в Турция не може да бъде използван, но трябва да се плаща, което е финансово неизгодно за “Булгаргаз”. Турците не желаят да разтрогват договора поради очевидни причини, а клаузите позволяват промени само по взаимно съгласие.

Една от възможните стъпки е “Булгаргаз” да се обърне към международен арбитраж или да потърси помощта на Европейската комисия, която може да посредничи в преговорите. Въпреки че Брюксел не откри нарушения на европравилата в договора с БОТАШ, Комисията може да окаже съдействие на София в преговорите.

Според газови експерти, цитирани от Mediapool, има начини за излизане от ситуацията, но държавата трябва да бъде активна в две основни направления. Първото е да започне директни преговори с производители на втечнен газ, а не с доставчици и търговци, за да осигури суровина на конкурентни цени. Второто е затварянето на точката на българо-турската граница за внос на газ, което би позволило на “Булгаргаз” да реализира своите договорни количества.

Ситуацията с договора с БОТАШ остава сложна и изисква активни действия от страна на държавата. Възможно е хипотетично решение да бъде постигнато чрез високопоставени политически преговори, но успехът зависи от умелото договаряне на всички заинтересовани страни.

Прегледи на публикации 👁️ : 9

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *