Изследване показва: Почти 60% от родителите плащат за частни уроци, докато училищната подготовка остава предизвикателство

Близо 60% от родителите плащат за частни уроци за своите деца. Основната причина за това е, че училищната подготовка често не е достатъчна за постъпване в гимназия или университет. 

По данни от национално представително проучване, цитирано в одита на Сметната палата за периода 2019-2023 г., почти четвърт от родителите записват децата си на уроци с цел допълнително образование, особено когато детето има специфичен интерес към определен предмет.

Одитът на Сметната палата цели да оцени ефективността на мерките за осигуряване на качествено образование. В изследването, проведено от “СДДИ Кънсалтинг” ЕООД през 2023 г., участваха 810 родители на ученици, които дадоха своите възгледи за частните уроци.

59% от анкетираните родители споделят, че са се налагало да плащат за частни уроци. Като причина се посочва недостатъчната подготовка в училище, която не позволява на ученика да кандидатства за следващо ниво на образование (48%). Според 43% от тях обучението в училище не е достатъчно, за да може ученикът да се справи с учебния материал. 23% от родителите, записали децата си на уроци, посочват, че причината е интересът на ученика към определен предмет.

Другата група родители (41%), чиито деца не посещават допълнителни уроци, заявяват, че не е имало такава необходимост (73%), а всеки пети от тях няма финансовата възможност за допълнителни уроци. 7% отговарят, че в населеното им място няма частни учители, а 3% от родителите сами помагат на децата си с подготовката.

Отговорността на родителите за плащане на частни уроци е най-изразена при учениците, които са пред завършване на началното образование. В големите градове често се налагат допълнителни уроци за постъпване в следващо образователно заведение, докато в малките населени места често липсват такива услуги. 

Анализът на Сметната палата подчертава, че високият процент на родителите, които се налага да плащат за частни уроци, свидетелства за слабости в учебната подготовка в страната и за тревожното разрастване на паралелното образование.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *