Изкуственият интелект в България – BgGPT и бъдещето на технологиите.

“Гласът на “Капитал” е седмичен подкаст, където журналистите разкриват интересни истории от седмицата с дълбок контекст и анализ, като същевременно търсят мнения от експерти в областта на политиката, икономиката или бизнеса по актуални въпроси.

След появата на ChatGPT, притежание на OpenAI, големите технологични компании започнаха да се състезават в разработката на свои собствени модели за обработка на езика. В САЩ, сред големите конкуренти са Llama на Meta и Gemini на Google, в Китай се появи чатботът Earnie, а в Европа един от най-бързо развиващите се стартъпи в областта на изкуствения интелект е френският Mistral. Общото между тях (с изключение на Earnie) е, че са обучени основно на английски език. От началото на март, България влезе в играта си на изкуствения интелект като държава, която не само използва, но и разработва подобни технологии. INSAIT представи първия български езиков модел BgGPT, който е само един от AI моделите, върху които работи институтът.

BgGPT не е просто чатбот на български. Целта на този отворен модел за обработка на езика е да се използва от държавни или частни организации за изпълнение на различни задачи, след като бъде обучен от тях. Той може бързо и лесно да модерира съдържание, да филтрира данни от бази данни или да бъде основа за създаване на други бизнес чатботи – услуги, за които компаниите обикновено се обръщат към външни разработчици.

В този епизод на “Гласът на Капитал” разговаряме с технологичния редактор Константин Николов за възможностите на BgGPT и за това как технологията на изкуствения интелект ще се развива в България.”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *