Приблизително 3,5 милиарда лева са предвидени за конструирането на първата виcoĸocĸopocтнa жп магистрала в България. Проектът трябва да бъде завършен до 2027 година и ще свързва линиите София-Бургас и София-Свиленград. Железопътната магистрала трябва да бъде изградена със специални “бързи релси”, които позволяват движение на влакове със скорост поне 160 км/ч.
Европейска и държавна подкрепа на проекта
България ще се възползва и от европейско финансиране. Близо 2 милиарда лева от този общ бюджет се инвестират в модернизацията на жп линии и системи за управление на влаковете по изтичащата оперативна програма “Транспорт и транспортна инфраструктура” и по Механизма за свързване на Европа до 2024 година. От тези средства, 1,058 милиарда лева са по оперативната програма, 732 милиона лева са по Механизма за свързване на Европа за периода 2014-2020 година, а още 205 милиона лева са предвидени за два проекта в Националния план за възстановяване и устойчивост, които трябва да бъдат завършени до края на 2026 година.
Първоначално, жп магистралата от София до Бургас и до българо-турска граница трябваше да бъде завършена до 2024 година. Обаче това няма да се случи поради тежкия участък на жп линията София – Пловдив, който се изпълнява за втори програмен период, като участъци от него се прехвърлят за периода 2021-2027 година.
Железопътните проекти в рамките на плана за възстановяване и устойчивост включват въвеждането на съвременната европейска система за управление на влаковете по линията Русе – Каспичан и създаването на интермодален терминал в Русе. Вторият проект все още чака одобрение от експертите на Европейската комисия.
След завършването на модернизациите, Първата скоростна жп магистрала от българо-сръбската граница при Калотина до пристанище Бургас и Свиленград на българо-турската граница ще бъде фактически завършена. Целта е тежкотоварният трафик, транзитиращ през България, да се качина товарни композиции. Идеята е TIR-овете да преминават от граница до граница по-бързо, като държавата печели от таксите за жп. Ползата за пътниците също е очевидна.
Поръчка за нови електрически влакове се забавя
Ситуацията с поръчката за нови електрически влакове е във временно затруднение. Както вече беше отбелязано, един от четирите търга за закупуване на 7 двуетажни електрически мотрисни влака на стойност над 1 милиард лева е в забавяне. Това се дължи на жалба, подадена от компанията “Шкода Транспортейшън”.
Същата ситуация се повтори на 10 октомври тази година, когато поръчката за доставка на 35 броя едноетажни електрически мотрисни влакове беше спряна отново заради жалба. Министерството на транспорта и съобщенията коментира, че се очаква временно забавяне, но се надяват поръчките да бъдат възобновени, а загубеното време да бъде използвано ефективно, така че срокът за получаване на новите влакове, определен за 2026 г., да бъде изпълнен.
Конкуренция на държавния превозвач
В сянката на безкрайните проблеми около държавните влакове, вече се появява и сериозен конкурент. Частната транспортна компания “Пимк” обяви, че е получила лиценз за жп превоз на пътници от Изпълнителна агенция “Железопътна администрация”.
Дейността на фирмата ще бъде осъществявана чрез новата фирма “Пимк Рейл Експрес” ЕООД, учредена и вписана в Търговския регистър през април тази година. Така държавната “БДЖ – Пътнически превози” за първи път в своята история ще има реален конкурент в пътническия транспорт в България. В момента компанията разглежда възможностите за трасе, по което да пусне новите влакове. Основното трасе е София – Бургас, където завършени участъци от жп линията позволяват по-високи скорости, а автоматизираното управление на влаковете дава по-голяма пропускателна способност.
В момента около 70% от пътническите вагони в страната не са подлагани на капитални ремонти от години. Средната възраст на подвижния състав на БДЖ е 40 години.
Вашият коментар