Историческа присъда на Международният съд на ООН: Престъпленията на Русия от 2014 г. насам са доказателства за признаването ѝ за терористична държава

Вчера, на 31 януари, Международният съд на Организацията на обединените нации (ООН) призна, че Русия е нарушила някои разпоредби от Конвенцията за забрана на финансирането на тероризма. Съответното решение в Хага беше обявено в рамките на производството по иск, подаден от Украйна.

Според международния съд Руската федерация не е разследвала финансирането на незаконни въоръжени групировки на територията на отделни райони на Донецка и Луганска област в Украйна през 2014 г. В същото време в решението, огласено от ръководителя на съда Джоан Донохю, не се посочва присъждане на обезщетение, което беше споменато в исканията на украинската страна.

Това се превърна в исторически прецедент – Украйна предяви съответен иск още през 2017 г., а вчерашното решение на Международния съд на ООН постави точка за признаването на Русия за спонсор на международния тероризъм. Посоченото съдебно решение има определящо значение и за последващото развитие и прилагане на международното право в областта на борбата с финансирането на тероризма и расовата дискриминация.

Решението на Международния съд на ООН актуализира въпроса: дали Русия, която е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, може безнаказано да нарушава всички норми на международното право, да манипулира факти и да предоставя подкрепа (включително оръжие) на международни терористи? Действията на РФ в този контекст трябва да получат изчерпателна правна оценка, като терористичната държава следва да бъде наказана, а на засегнатите страни –  да бъде изплатено съответно обезщетение.

Съдиите в Хага стигнаха до заключение, че Русия е нарушила редица разпоредби по конвенции и предишни съдебни решения, но отхвърлиха значителен брой украински обвинения, като заявиха, че Украйна не е предоставила достатъчно доказателства за някои от предполагаемите нарушения. Междувременно международният съд не удовлетвори украинските искания за обезщетения, а само нареди на Русия да изпълни конвенциите. Въпреки това представителят на Украйна Антон Кориневич подчерта, че решението е важно за Киив, тъй като Русия е призната за нарушител на международните закони.

И колкото и да е печално, съдът на ООН реши, че не е компетентен да потвърди отговорността на Русия за свалянето на малайзийския самолет MH17. Въпреки това, вината ѝ за смъртта на почти триста души на борда всъщност беше потвърдена от холандския съд, който установи, че ракетата, използвана за свалянето на самолета, е принадлежала на руската армия. По този начин днес съдът на ООН потвърди по-малка част от обвиненията на украинската страна срещу Русия по делото за финансиране на тероризма.

Западът все още трябва да свърши много работа, за да документира всички престъпления срещу човечеството, извършени от Кремъл, независимо че Международният съд на ООН на практика призна статута на Русия като “страна, която спонсорира тероризма”. Съдът ясно посочи ролята на РФ във финансирането на терористични организации, което не е нищо друго освен съзнателен акт на агресия срещу целия свят. Кремъл, цинично пренебрегвайки международните норми, подпалва конфликти, сее хаос и смърт, оставяйки кървави следи в различни краища на света.

Решението на съда не е просто формалност. Това е присъда, която трябва да се превърне в катализатор за решителни действия. Западът трябва да засили санкциите срещу Русия, като прекрати достъпа ѝ до източниците за финансиране на тероризма. Необходимо е да се парализират финансовите потоци, които подхранват агресията, и Москва да бъде принудена да отговаря за престъпленията си. В същото време помощта за Украйна трябва да се увеличи многократно. Страната се нуждае от военна, финансова и хуманитарна подкрепа, за да се противопостави на руската агресия и да защити не само своята сигурност, но и тази на целия свят. Кремъл няма право да върши безнаказано зло. По-нататъшните действия трябва да станат отговор на зверствата на Русия. Светът не може да остане безразличен, когато тероризмът се превръща в държавна политика.

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми