Инициатива за преминаване към президентска република в България.

Идеята за смяна на парламентарната република с президентска отново излезе на преден план. На пресконференция, водена от Красимир Янков, бивш депутат от БСП, беше представена инициатива за провеждане на национален референдум през 2025 г. за промяна в модела на управление.

Основни моменти от инициативата: Организация: Инициативата е подета от неправителствената организация “Гражданско движение за президентска република”.

Целта е създаване на областни и общински структури с доброволци и провеждане на събор в началото на 2025 г., където ще се уточнят детайлите на предложения модел.

Мотивация: Според инициаторите политическата нестабилност, кризите и безпътицата в страната налагат кардинална промяна.

Те твърдят, че президентската република би осигурила стабилност, по-ефективно вземане на решения и ограничаване на зависимостта от политически компромиси.

Личности и подкрепа: Красимир Янков е основна фигура в комитета, заедно с други публични лица като певицата Цветелина Маринова и инженера Генади Генов.

Янков отрича връзки с президента Румен Радев или политически партии, въпреки предишни асоциации с партията “Български възход”.

Контекст: През 2023 г. партията ИТН на Слави Трифонов опита да организира подобен референдум, но без успех.

Президентът Румен Радев, макар и индиректно, често е свързван с подобни идеи, особено по време на политическата криза, когато служебните кабинети управляваха страната.

План: Подготвителните стъпки за референдума ще започнат през следващите месеци, с официално допитване планирано за 2025 г.

Реакции и перспективи

Инициативата неизбежно предизвика въпроси за политическата ангажираност на участниците и потенциалната роля на президента Радев. Идеята за президентска република обаче остава спорна в обществото, като критици предупреждават за риск от съсредоточаване на власт.

Както показва историята на подобни инициативи, успехът зависи от обществената подкрепа и ясното представяне на ползите и рисковете от такава кардинална промяна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *