“Газпром” — мечтите вече не се сбъдват

Акциите на “Газпром” постепенно се доближават до долната граница на четиригодишния страничен период, продължил от 2013 до 2017 г. Тогава, при най-ниските си стойности, концернът струваше малко над 107 рубли за акция, като по-евтин “Газпром” беше само по време на световната криза през 2008 г.

Добивът на газ от руската компания в края на 2023 г. е намалял с 13% — до 359 млрд. куб. м от 412,9 млрд. куб. м през 2022 г. Това се посочва в доклада на концерна за миналата година. През 2021 г. добивът е достигнал 515 млрд. куб. м, така че производството на “Газпром” е паднало с 30% през последните две години, според данните на компанията. В същото време добивът на нефт и газов кондензат на групата “Газпром” в Русия през 2023 г. се е увеличил с 6,6% — до 72,38 млн. тона от 67,9 млн. тона.

През 2023 г. групата “Газпром” е продала 342 млрд. куб. м газ на вътрешния и външния пазар, което е с 10% по-малко от 2022 г., когато са били реализирани 379,8 млрд. куб. м газ. Общият обем на доставките на газ за близките пазари през 2023 г. се запази на нивото от предходната година.

Любопитни цифри, обаче интересното е друго. Доказателства за “катастрофалния идиотизъм” на войната на руския президент Владимир Путин в Украйна се съдържат във вътрешно проучване, поръчано от най-голямата в Русия компания “Газпром”. Според Financial Times това проучване показва, че загубата на руски природен газ за европейските потребители в отговор на агресията на страната не може да бъде компенсирана с износ от други държави поне за едно десетилетие.

Дейвид фон Дреле, заместник-редактор на мнения и колумнист в The Washington Post, заяви, че единственият икономически лъч в Русия, която сенатор Джон Маккейн нарече “бензиностанция, маскирана като държава”, е бил унищожен от “обезумял руски лидер”. Според него РФ не е страна, която може да си позволи да унищожава печеливши предприятия, тъй като икономиката ѝ е по-малка от тази на Тексас. “Но точно това е направил Путин. Доказателство за загубите, нанесени на “Газпром”, е, че миналия месец държавната компания отчете първата си годишна загуба през 21-ви век — първата от много други, които предстоят”, добави Дейвид фон Дреле. 

Анализаторите на Financial Times стигнаха до заключението, че при блокирани западни тръбопроводи и забавяне на Китай в изграждането на втори тръбопровод от Русия, “Газпром” няма да постигне рентабилност преди 2035 г.

“Прислужниците на Путин заглушиха критиците, като засипаха руските медии и доверчивите западняци с твърдения, че Китай е спасил икономиката под санкциите и че победата над Украйна е близо. Сега от върховете на държавната клептокрация има доказателство, че дори олигарсите на Путин не вярват на глупостите му”, отбелязва авторът на материала. Анализаторът призовава да не се вярва на “отчаяните лъжи на Путин” за руската сила и победа, защото в основата на неговата икономика е компанията “Газпром”, която показа цялата истина за положението на Руската федерация.

След загубата на европейския пазар “Газпром”, който винаги е бил един от най-големите данъкоплатци на Руската федерация, се е превърнал в дълбоко нерентабилна компания. Според последната информация Китай не е против да купува газ от Русия, но на вътрешна цена. А вътрешният пазар е икономически неизгоден  за “Газпром”.  Ето защо дали компанията ще излезе на печалба през следващите няколко години, ще зависи от руските власти, които най-вероятно ще трябва или да поставят под въпрос печалбата на “Газпром”, или да повишат цената на газа за вътрешните потребители. Това ще разруши целия модел на руската икономика, формиран още от съветско време, който се основаваше на евтини и ниски цени на газа и другите енергоносители, включително електроенергията.

Ако бюджетът понесе още една загуба и просто драстично намали данъчната тежест върху самия “Газпром”, той ще изтегли компанията. И това може да стане в рамките на пет минути. Но тогава руският бюджет ще изпадне в дълбока криза. Тоест при всички случаи някой ще бъде дълбоко губещ — или компанията, или руският бюджет. Трети вариант няма.

“Газпром”, някогашната гордост на руската икономика, сега преживява тежка финансова криза. Компанията е попаднала в епицентъра на ураганна буря от западни санкции, които бяха наложени от западните държави в отговор на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Санкциите на практика отрязаха “Газпром” от основните му пазари за износ на газ в Европа и блокираха огромни потоци от приходи в чуждестранна валута. Освен това замразяването на активите на компанията в чужбина доведе до загуба на ключови инвестиционни проекти и до недостъпност на технологии за производство на въглеводороди.  

Ситуацията се утежнява от факта, че руските власти очевидно възнамеряват да прехвърлят тежестта на загубите на “Газпром” върху раменете на обикновените граждани. Вместо да накара олигарсите от близкото обкръжение на Путин да си извадят парите, Кремъл вероятно ще прибегне до допълнително изземване на пари от населението чрез повишаване на данъците, тарифите за комунални услуги и други налози. Така обикновените руснаци ще бъдат принудени да платят цената на богатството си за погрешния външнополитически авантюризъм на Путин, който подкопава икономиката на страната. И всичко това се случва на фона на обогатяването на тесен кръг лица, близки до властта.

Людмила Баканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *