,

Финансовата помощ за Украйна от САЩ: не всичко е толкова прозаично, колкото го представят медиите

Неотдавна “Гласът на Америка” публикува материал, в който се казва, че Украйна трябва скоро да се готви парите от САЩ да спрат. Конгресът още не е одобрил федералния бюджет. Вместо това президентът на САЩ Джо Байдън подписа Закон за временно финансиране на федералното правителство, само ден преди възможното спиране на работата на правителството. Мярката ще действа само до януари, а въпросът за военната помощ за Украйна остава висящ. 

Висши американски военни изказаха мнение, че това поставя под заплаха националната сигурност на САЩ, и те призоваха законодателите вместо това решение да приемат целогодишна финансова структура за страната.  

Но вместо да разгледа ситуацията от различни страни, “Гласът на Америка” изрежда само най-малко благоприятните факти.

Бившият съветник по националната сигурност на САЩ Джон Болтън заяви, че според него помощта за Украйна ще бъде обвързана с реформа на имиграционната политика, за да се отговори на исканията на републиканците и да се даде възможност тя да мине през двете камари. На въпрос в предаването The Hill дали смята, че помощта за Украйна ще бъде обвързана с “няколко други варианта”, Болтън отговори: “Е, мисля, че всички от страна на републиканците искат да я обвържат с някаква реформа на имиграционната ни политика…, така че мисля, че това ще се случи.” 

Болтън повтори призива си към Конгреса да предостави исканите от Белия дом 61 млрд. долара за финансиране на Украйна, като същевременно коментира спешния призив на директора на Службата за управление и бюджета Шаланда Янг към Конгреса за помощ за Украйна. “Не мисля, че това ще е необходимо утре. Мисля, че е спешно и мисля, че Конгресът трябва да го одобри”, каза Болтън. “Мисля, че в изявлението на директора по бюджета има малко преувеличение, но по отношение на съществената политика няма съмнение, че Конгресът трябва да действа по този въпрос. Надявам се това да стане преди представителите му да се приберат у дома за Коледа.”

Има един много важен момент – Киев и Вашингтон се нуждаят от пряк и постоянен диалог за подкрепата на САЩ. Все пак именно от Белия дом украинците получиха уверението, че “Америка ще бъде с вас, дотогава, докато имате нужда от нея”. 

The Hill пише, че лидерът на мнозинството в Сената, демократът Чък Шумър е съобщил, че президентът на Украйна Володимир Зеленски ще се обърне към американските сенатори на секретен брифинг чрез защитена видеоконферентна връзка. Държавният секретар Антъни Блинкен, министърът на отбраната Лойд Остин и директорът на националното разузнаване Аврил Хейнс също ще вземат участие в брифинга. Те ще информират сенаторите за ситуацията в Украйна.  

Съобщава се, че украинският президент ще информира сенаторите за хода на войната в Украйна и необходимостта от още един пакет военна помощ ден преди Сенатът да гласува пакетът помощи на стойност 106 млрд. долара, който включва над 61 млрд. долара специално за Киев.

Според изданието в момента все още се уточняват окончателните детайли по пакета военна помощ. Съгласуването му е възпрепятствано от разногласията между двете страни по отношение на допълнителните реформи в областта на имиграцията и политиката за предоставяне на убежище. Шумър организира гласуването по оказването на помощ за Украйна и Израел, въпреки неуспешните преговори по този въпрос. Той заяви, че е необходимо да се продължи напред, тъй като Украйна приключват ресурсите, за да продължи войната срещу руската инвазия. “Призовавам всеки сенатор да се замисли къде се намираме в този момент от историята. Националната сигурност на Америка е изложена на риск по целия свят – в Европа, Близкия изток и Индо-тихоокеанския регион”, обясни Шумър и добави, че по-нататъшните действия могат да определят траекторията на демокрацията за години напред. “Живеем в исторически момент”, подчерта той.

The Hill отбелязва, че републиканците са заявили, че ще гласуват против разглеждането на законопроекта, ако той не включва въпроса за имиграцията.

Въпреки че законодателите нямат твърд краен срок за приемане на допълнителния законопроект, който хипотетично може да се проточи и през следващата година, Белият дом заяви, че без действия на Конгреса помощта за Украйна ще бъде изчерпана до края на годината. В тази връзка изданието припомня, че още през септември Зеленски е предупредил сенаторите, че без допълнителна помощ от САЩ Украйна ще загуби войната срещу Русия.

Финансовата помощ за Украйна е много важна стратегическа стъпка не само за Съединените щати, но и за цяла Европа. Има държави, които биха могли да отделят повече средства от тези, които отделят, но по някакви причини не го правят. В същото време балтийските държави, Финландия и Швеция полагат големи усилия да не изолират Украйна в борбата ѝ срещу страната агресор РФ. 

През март-април 2022 г. “колективният разум” на Запада също се опита да се дистанцира от войната в Украйна с мантри за “нежеланието да бъде страна в конфликта”. Но гласът на Украйна, както и изявленията на високопоставени експерти и някои прогресивни чиновници промениха позицията на Запада. Изглежда, че сега светът преживява втора вълна, в резултат на която Вашингтон и Берлин ще бъдат принудени да се откажат от удобната мантра – в полза на сигурността на целия свят. Това би трябвало да стане ключовият момент за промяна в посока увеличаване на помощта за Украйна.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *