,

Фермери настояват за спешни мерки: Природни бедствия съсипват реколтата, нужни са реални компенсации

Българските земеделци отново излизат с апел към институциите – този път с конкретно предложение: създаване на гаранционен фонд, който да компенсира щетите при природни катаклизми. Повод за призива са последните тежки измръзвания, които засегнаха зърнени култури и овощни насаждения в различни региони на страната.

Председателят на Българския фермерски съюз (БФС) Георги Стоянов подчерта, че идеята не е нова – още миналата година стопаните настояваха за подобна подкрепа, след като бури с градушка унищожиха голяма част от реколтата. „Фермерите трябва да имат шанса при извънредни ситуации да възстановят своя бизнес“, заяви той.

Като възможен модел се обсъжда създаване на публичен фонд или въвеждане на система по австрийски модел – със солидарна застраховка, където държавата и фермерите поемат заедно част от риска. Така при бедствия като измръзвания, наводнения или суши, помощта ще бъде навременна и ефективна, обясни Стоянов.

По думите му, сегашните схеми за съфинансиране на застраховки не достигат до достатъчно голям брой стопани, а обезщетенията от застрахователите често не отговарят на реалните загуби. 

Сериозността на ситуацията бе потвърдена и от агронома Мариян Пеев – член на БФС и председател на две земеделски организации. По негови думи, щетите при овошките са катастрофални, като в някои случаи измръзванията са засегнали 100% от дърветата. Черешовите градини в неговото стопанство са почти напълно унищожени, а при младите насаждения е отчетено над 30% поражение на листната маса.

Притеснения има и за полските култури – пшеницата и ечемикът вече показват признаци на увреждане, а съдбата на слънчогледа остава неясна. „Това не е частична щета – това е събитие от мащаб, който не сме виждали от десетилетия“, категоричен е Пеев.

Според него, пролетната сеитба в Южна България обичайно започва при стабилни температури, но необичайният студ тази година изненада всички. „Влагата тази година я има. Следим прогнозите и температурите. Но никой не очакваше такъв мраз. Това не е обичайна слана. Това е рязко, дълбоко охлаждане – с повреди по всички тъкани. Културите просто не могат да издържат“, каза още той.

Освен климатичните предизвикателства, земеделските производители са изправени и пред икономически натиск – високи цени на торове и препарати, както и сериозен недостиг на работна ръка, което прави производството на плодове почти невъзможно без допълнителна подкрепа.

От фермерския съюз благодариха на Министерството на земеделието за бързата реакция по случая с измръзналите култури, но настояват за дългосрочна стратегия, която да осигури стабилност на сектора в условията на все по-непредсказуем климат.

Прегледи на публикации 👁️ : 7

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *