ЕК ще предяви иск срещу България поради липса на планове за управление на речните басейни и риска от наводнения

Днес Европейската комисия обяви, че планира да внесе съдебен иск срещу България и други шест държави, тъй като те не са завършили прегледа на два вида планове – един за управление на речните басейни и друг за управление на риска от наводнения. Тези планове са изисквани съгласно директивите от 2000 и 2007 година. За България и Ирландия специфично се споменава първата директива.

Процедурата е стартирана преди една година, когато българските власти бяха информирани за проблема. През февруари 2023 г. управляваше кабинетът на Гълъб Донев, който беше подбран и служебно назначен от президента Румен Радев. Министър на околната среда и водите беше Росица Карамфилова-Благова, но Народното събрание не функционираше. Втората стъпка беше предприета от Брюксел през септември, но без резултат.

Рамковата директива за водите, като важна част от Европейската Зелена сделка, има за цел да намали и премахне замърсяването на водните басейни като реки и езера, за да се гарантират достатъчни обеми за хората и за дивата природа. Директивата за управление на риска от наводнения е от съществено значение за подготовката и управлението на това бедствие, което нанася вреди на хората, населените места, индустрията, икономиката и природата. Плановете за двете директиви трябва да се обновяват на всеки шест години.

Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България относно регулациите за сигурността на газовите доставки. Страната не е изпълнила своя ангажимент да предоставя информация в Брюксел за своите планове за предотвратяване на кризи, в които трябва да са описани мерките за премахване или ограничаване на конкретно идентифицирани рискове за газовите доставки и последиците от техните прекъсвания. Тези планове трябва да се обновяват, да бъдат публични и да се изпращат на Комисията на всеки четири години. Тъй като първата дата за подобно обновяване е била 1 март 2023 година, България още не ги предоставила на Брюксел. Страната ни трябва да представи обяснение и да предприеме действия за решаване на проблема в рамките на два месеца.

Също така е в ход процедура срещу България за непълното въвеждане в националното законодателство на правилата за защита на деца, заподозрени или обвинени, по време на наказателни проверки и разследвания. Това е свързано с директива от 2016 г., която има за цел да гарантира минимални стандарти за честен съдебен процес в Европейския съюз. Според днешното съобщение, проблемът в България произтича от липсата на законодателна защита на правата на информация, информиране на родителя отговорен за детето относно неговите права, осигуряване на правото на индивидуална оценка и правото на медицински преглед. България има два месеца да представи “удовлетворителен отговор” и да предприеме коригиращи действия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми