През последните години движението по улиците на големите градове в България се превърна в сериозно предизвикателство за жителите им. Годишният доклад на TomTom за 2024 г., който изследва транспортната динамика в 500 града от 62 държави и анализира над 700 милиарда изминати километри, хвърля светлина върху мащаба на този проблем. В проучването са обхванати четири български града – София, Пловдив, Варна и Бургас, като резултатите разкриват както очаквани, така и някои изненадващи факти.
Варна и Бургас: Морските градове с по-малко трафик
Варна и Бургас се отличават с по-умерено ниво на трафик в сравнение със столицата и Пловдив. Независимо от значителното увеличение на автомобилния поток през летния сезон, двата града остават сравнително по-достъпни за придвижване. За варненци времето, загубено в задръствания, възлиза на средно 80 часа годишно, докато в Бургас тази стойност е едва 54 часа. Морските градове изглежда успяват да се справят по-ефективно с транспортните предизвикателства.
София: Най-големият натиск върху градската мобилност
София, макар и да не е лидер в световен мащаб по задръствания, има сериозни проблеми с придвижването. Градът заема 77-мо място по натовареност на централната зона и 49-то в общата класация за градски трафик. За жителите на столицата това означава средно 81 часа годишно, прекарани в задръствания, при изминаване на обичайния маршрут от 20 километра. За тези, които преминават през центъра, времето се увеличава до 104 часа годишно.
Пловдив: Изненадващ претендент в световната класация
Най-голямата изненада в доклада идва от Пловдив, който се нарежда на шесто място сред изследваните градове. В централната част на града времето за придвижване е с 48% по-дълго заради трафика, докато за целия град този показател е 43%. Това поставя Пловдив дори пред мегаполиси като Мексико Сити, който е първи със 53%. Средно пловдивчани губят около 3 часа повече от софиянци в трафик.
Докладът на TomTom за пореден път подчертава необходимостта от устойчиви и дългосрочни решения за подобряване на градската мобилност в България.
Вашият коментар