Добрич отбелязва 83 години от връщането си в пределите на България

С подписването на Крайовския договор на 7 септември 1940 година Южна Добруджа окончателно се връща на България. Договорът определя влизането на българската армия в Южна Добруджа да стане на четири етапа между 21 септември и 1 октомври. В Добрич армията влиза на 25 септември. От 1990 г. тази дата официално се отбелязва като празник на града.

Уредникът на Регионалния исторически музей Живко Марков разказва за посрещането на българската войска. Хиляди жители на Добрич посрещат с цветя и знамена българската армия още при влизането иэоткъм Варна. Централната улица на града е била море от бяло, зелено и червено. От дружество „Майчина грижа“  подготвили 5000 кърпички с лика на Стефан Караджа, с които са окичени всички войници и официални лица. На днешните улици „България“ и „Независимост“ са наредени трапези с добруджански погачи, печени и варени пилета, плодове.

Генерал-управителят на Южна Добруджа генерал-лейтенант Георги Попов е посрещнат с добруджанска погача, поставена върху специално създаден за събитието поднос, изработен във формата на Добруджа – Северна от сребро и Южна от злато, а градовете са били обозначени със скъпоценни камъни. Съдбата на тази ценна реликва не е ясна и досега, издирването й продължава.

Тържествата за Деня на Добрич ще започнат с панихида и военен ритуал в Мемориален комплекс „Военно гробище”. Празникът е придружен от богата програма с концерти, театрални постановки, празнични фойерверки. Ще бъде официално открита и ремонтираната концертна зала “Добрич” с реновирания и възстановен орган. Под мотото „Някогашна Добруджа разказва“ регионалната библиотека „Дора Габе“ стартира постоянна Кампания за дигитализиране на стари фотографии и пощенски картички от добруджанския край, издадени до 1950 година.

Прегледи на публикации 👁️ : 21

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми