Днес българите гласуват за Народно събрание и Европейски парламент.

Българските граждани гласуват днес за избор на 240 представители в 50-ото Народно събрание и 17 членове на Европейския парламент. Това е петият поред предсрочен парламентарен вот, който съвпада с изборите за Европейски парламент, провеждани едновременно за първи път в историята на страната.

Изборният ден в България започва в 7:00 часа и приключва в 20:00 часа, като може да се удължи до 21:00 часа при наличие на чакащи избиратели. За секциите в чужбина гласуването също започва в 7:00 часа и приключва в 20:00 часа местно време.

Първите отворени секции са в Оукланд и Крайстчърч, Нова Зеландия – 22:00 часа българско време на 8 юни (7:00 часа на 9 юни местно време). Изборният ден зад граница ще приключи най-късно в Сан Франциско, САЩ – в 6:00 часа българско време на 10 юни.

Според окончателните избирателни списъци, право да гласуват за Европейски парламент имат 6 138 050 избиратели, а за Народно събрание – 6 593 275.

В страната има 12 898 избирателни секции, без тези в лечебни заведения, места за задържане и други социални институции. От тях 322 са с подвижни избирателни кутии, а в 9346 секции ще се гласува с машини. В чужбина секциите са 769 в 60 държави, като в 245 от тях ще се гласува с машини. В 151 секции ще се гласува само за Народно събрание, а в 94 – и за двата избора.

В 388 секции в 57 държави ще се проведе двоен вот – за Европейски парламент и Народно събрание. В Нова Зеландия, Сингапур и Исландия няма да се проведат избори за Европейски парламент.

В 11 635 секции в страната ще има видеонаблюдение и видеозаснемане.

Във вторник говорителят на ЦИК, Росица Матева, обяви, че кандидатите за народни представители са 6100, от които 1506 са кандидати в два района. Жените кандидати са 1826, а мъжете – 4274.

В изборите за Европейски парламент кандидатите са 418, от които 131 жени и 287 мъже. Общо кандидатите за двата избора са 6518, като 332-ма от тях са в листите и за Народното събрание, и за Европейския парламент.

За Народно събрание ще се борят 32 политически формации – 20 партии, един независим кандидат и 11 коалиции. В изборите за Европейски парламент участват 31 политически формации – 20 партии, един независим кандидат и 10 коалиции.

ЦИК определи номерата на партиите и коалициите в бюлетината чрез жребий, които са еднакви за изборите за Народно събрание и Европейски парламент.

На вота „две в едно“ ще се гласува с хартия и машина, като според Изборния кодекс, и двата вота са равнозначни. Бюлетините за Народно събрание ще бъдат зелени, а за Европейски парламент – сини.

В изборите за Народно събрание няма преференциален вот в чужбина.

За Европейския парламент територията на страната и секциите в чужбина формират един многомандатен район, като всички избиратели гласуват за едни и същи списъци с кандидати. Партиите, коалициите или независимите кандидати трябва да получат поне една седемнайсета част от действителните гласове, за да спечелят място в Европейския парламент.

Избирателите могат да посочат предпочитан кандидат в рамките на избраната партия. Броят на преференциите определя реда на избиране на кандидатите в партийните листи.

Кой може да гласува в изборите за българско Народно събрание?

Могат да гласуват български граждани, навършили 18 години към изборния ден, които не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода.

Българските граждани, отговарящи на условията за гласуване, могат да гласуват във всяка избирателна секция извън България по техен избор, независимо дали държавата е членка на Европейския съюз.

Кой може да гласува в изборите за Европейски парламент от България?

Могат да гласуват български граждани, навършили 18 години към изборния ден, живели най-малко през последните три месеца в България или в друга държава членка на Европейския съюз, които не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода.

Граждани на друга държава членка на ЕС могат да гласуват, ако са навършили 18 години, имат статут на продължително или постоянно пребиваващи в България, живели най-малко през последните три месеца в страната или в друга държава членка на ЕС, и не са лишени от правото да избират в родната си страна.

Изборите за Народно събрание ще се проведат на 9 юни 2024 г. във всички избирателни секции в държави членки на ЕС.

В държави, които не са членки на ЕС, секции за изборите за Европейски парламент от България се разкриват само в дипломатическите и консулските представителства на страната.

Изборите за 49-ото Народно събрание

Изборите за 49-ото Народно събрание се проведоха на 2 април миналата година, с 11 818 секции в страната и 737 секции в 61 държави. В секциите с машинен вот беше поставено само едно устройство.

Изборите за Европейски парламент през 2019 г.

На 26 май 2019 г. избирателите за Европейски парламент от България бяха 6 374 924. В страната имаше 11 897 секции, а в чужбина – 191 в 64 държави. Най-много секции извън страната бяха в Германия и Великобритания – по 24, следвани от Испания с 16 и Гърция с 13. Турция имаше четири секции.

В надпреварата за Европейски парламент участваха 13 партии, 8 коалиции и 6 независими кандидати, като бяха избрани 17 представители.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *