,

Дефицит на гориво в „страната – бензинова помпа”: как войната се отрази на състоянието на горивата в Русия

От началото на годината цените на горивата в Русия са се повишили с 10-11%, което е много за най-големия производител на петролни продукти в света. В същото време Владимир Путин не разбира или се преструва, че не разбира защо това се случва. По време на срещите с правителството, които се излъчват в мрежата, Путин винаги е изненадан, че ситуацията на пазара на горива не може да бъде стабилизирана. Може би диктаторът прави това публично, за да се освободи от отговорност за последиците от собствената си монополизирана икономика. Или пък Путин наистина не разбира как функционира икономиката. Понякога се изкушаваме да му дадем учебник по основи на икономиката заради това.

Според Путин обаче ситуацията на руския пазар на горива, където цените са се покачили с десетки проценти, а в редица региони се е появил недостиг на дизелово гориво и бензин, е резултат от неуспешните действия на правителството. В никакъв случай не става дума за ефекта от санкциите или гигантското разхищение на гориво за снабдяване на армията, разбира се. “Правителството не реагира навреме на промените на световния пазар, дължащи се на повишаването на цените на петрола”, заяви Путин на пленарната сесия на Източния икономически форум във вторник, 12 септември.
Според публично достъпните данни цените на едро на бензина в Русия са се покачили с над 70% от началото на годината и многократно са поставяли исторически рекорди. През лятото “пожарът” се разпространи и върху пазара на дизелово гориво, което поскъпна с почти 40% от началото на юли.

Все пак Федералната антимонополна служба (ФАС) изпрати писма до 32 държавни и частни компании за горива с искане да намалят цените на бензина след критиките на Владимир Путин. Интересен обаче е друг въпрос. Общият размер на бюджетните компенсации за руските петролни компании за ограничаване на цените на горивата на вътрешния пазар (fuel dampener) за периода януари-септември 2023 г. достига 1,14 трилиона рубли. През септември 2023 г. по данни на руското Министерство на финансите тези плащания са нараснали с 60,7% спрямо предходния месец до рекордните 298,7 млрд. рубли, въпреки плановете на руското правителство да ги намали наполовина.
До какво доведе това? Преди почти три седмици Руската федерация заяви, че запазва временните ограничения върху износа на бензин и дизелово гориво. Според изявление на руския уебсайт решението е било взето “за стабилизиране на цените на горивата на вътрешния пазар”. Решението е подписано от руския министър-председател Михаил Мишустин. Според съобщението временните ограничения “ще спомогнат за насищането на пазара на горива, което от своя страна ще намали цените за потребителите”.
Дали това се отрази на общата картина? Изглежда така, но не. Путин разкритикува действията на правителството, които не успяха да спрат покачването на цените на бензина и дизела по бензиностанциите. Той каза това по време на среща с руски официални лица, съобщи пресслужбата на Кремъл. Той отбеляза, че след въвеждането на забраната за износ на петролни продукти борсовите цени на горивата в Русия са намалели, но цените на дребно продължават да се покачват.
Президентът на страната-агресор разкритикува и действията на правителството, насочени към осигуряване на гориво за руските аграрни производители. “Същото се отнася и за селскостопанските производители. И вчера, и днес вече ви казах, че в някои региони хората карат – условно, разбира се, “карат” – купуват “дизел” в съседни региони, защото нищо не им е намаляло. А в някои региони цената на дизела дори се е повишила, повишила се е”, възмути се Путин.

Истинската причина за кризата се крие и във факта, че петролните компании бързо разбраха, че ограниченията за износ ще ги ударят “на каймака” и започнаха да прибягват до такъв изпитан метод като контрабандата, т.е. “сивите схеми”. Някои обеми се вземат, изнасят се в страните, в които износът е разрешен – Казахстан, Армения, Киргизстан. И там го препродават, а някъде цените са завишени. В резултат на това Русия отново изпитва недостиг на гориво. И има пълната увереност, че всички мерки, към които прибягва правителството, няма да помогнат с нищо.
Като закриля своите “подкупени” петролни бизнесмени, Путин води Русия към ужасна криза с горивата – тоест страна, която има прекомерно големи петролни запаси. Осъзнавайки вредата от санкциите, Кремъл все още обвинява всички около себе си за кризата, но не и собствената си агресия срещу Украйна, която именно доведе Русия до всички настоящи икономически проблеми.
Путин никога няма да каже истинския проблем за дефицита, защото тези причини ще бъдат войната срещу Украйна, т.е. санкциите, и много отдавнашната корупция сред най-високите етажи на властта. Ето защо за руснаците се рисува картината на “неучастието” на президента на страната в такива неочаквани проблеми в Руската федерация като недостига на гориво.

Людмила Балканова – политически анкализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *