Обучението за студентите на бакалавърските, магистърските и докторантските програми държавна поръчка ще бъде без такси, обяви премиерът Николай Денков по време на пресконференция в Министерски съвет. Обаче таксите за платено обучение за бакалаври, магистри и докторанти остават в сила.
Целта е да се улесни достъпът на студентите от по-малките населени места, като се предприемат мерки за стриктно спазване на критериите за качество на висшето образование. Премиерът подчерта, че никое умно дете или младеж не бива да бъде принудено да откаже от обучение поради финансови причини. Той посочи, че подобна практика вече се прилага в 15 други държави, където бакалавърските програми са без такси.
Според оценки, годишните разходи за тази инициатива варират между 120 и 150 милиона лева, като финансирането е осигурено за втория семестър на текущата учебна година.
Около 188,194 студенти и малко над 6,000 докторанти ще могат да се възползват от освобождаването от таксите. За да се осигури това, Правителството ще предложи промени в Закона за висшето образование, които ще бъдат обсъдени публично на strategy.bg. Мерката ще бъде в сила още през текущата академична година. В преходния период е предвидено половинката от годишната такса, платена от студентите и докторантите, да бъде наполовина от вече установения размер за 2023/2024 г.
С измененията е предвидено, че в рамките на средствата за издръжка, които държавата предоставя, ще бъдат включени средствата, които държавните висши училища получават от такси на студентите, приети за обучение в субсидирани от държавата места. Тези средства ще бъдат увеличени, за да компенсират отпадането на таксите.
Според предложените промени Академичните съвети на държавните висши училища ще продължат да определят размера на таксите за кандидатстване, без да е необходимо решение на Министерския съвет.
Вашият коментар