,

Цената на тока за домакинствата остава фиксирана въпреки нова методика от 1 юли

От 1 юли влизат в сила промени в начина, по който се определя цената на електроенергията, но потребителите на битово ниво засега няма да усетят разлика. Целта е пълна либерализация на пазара, но това ще се случва поетапно – с хоризонт до пет години.

Енергийният министър Жечо Станков увери, че България няма да изгуби европейско финансиране заради отлагането на пълното отваряне на пазара. Нововъведенията засега засягат основно енергийния регулатор и доставчиците.

Какво се променя от 1 юли?
Фирмите, които доставят ток на крайните потребители, вече ще трябва да купуват електроенергия директно от Българската независима енергийна борса. Въпреки това, крайната цена за домакинствата ще продължи да бъде фиксирана – както и досега, но с малко по-различен механизъм.
„Ако това се е случвало в КЕВР, то оттук нататък ще се случва с доклад, който аз ще получавам от тях“, поясни министърът в ефира на bTV.

Как ще се поддържа ниска цената?
Разликата между борсовата стойност и фиксираната цена за битовите клиенти ще се компенсира от Фонда за сигурност на електроенергийната система. Така домакинствата ще бъдат предпазени от ценови шокове, поне в близко бъдеще.

Планира се и софтуер за откриване на енергийно бедните
По думите на министъра, в следващите години ще се създаде система, която автоматично да идентифицира хората с нужда от подкрепа при плащане на енергията.
„Когато свободният пазар заработи, да имаме система, в която като натиснем ентър-а, да се знае кои точно са енергийно бедните. Аз не мисля, че е справедливо човек с къща на три етажа, който има басейн, сауна – държавата да плаща компенсация в дългосрочен план“, подчерта Станков.

Прегледи на публикации 👁️ : 4

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *