Значителна част от висшисти и средни специалисти, произведени от българската образователна система, са функционално неграмотни и слабо подготвени. Това е заключението на Българската стопанска камара (БСК) съобщава БНР.
Работодателите изразяват необходимост от предприемане на мерки за решаване на този проблем, а той е доста мащабен. Според заместник-председателят на БСК Мария Минчева половината от учениците в България са функционално неграмотни. В частност те не могат да пишат, не разбират съдържанието на това, което чуват, и не могат да го възпроизведат.
“Действията от страна на нашето образователно министерство вероятно не са най-адекватните. Това е ограбване на нацията, потенциала ѝ. Това са бъдещите ѝ лекари, и адвокати, и учители, и инженери, да бъдат функционално неграмотни – това е страшно ограбващо”, допълня тя.
Работодателите изтъкват, че нарушената връзка между образованието и бизнеса прави младите хора неконкурентоспособни на пазара на труда.
Минчева от своя страна предлага промени в образователния процес: “Парите не трябва да следват ученика. Тук имаме някаква много погрешна философия, която, за да отговори на един проблем, свързан с финансирането, ние неглижираме качеството. Тотално трябва да се промени начина, по който се структурират програмите. Много сме закъснели.”
Вашият коментар