Европейската комисия отправи сериозни предупреждения към България заради неспазване на задълженията ѝ по европейското законодателство. Страната ни е обект на осем текущи наказателни процедури, като по седем от тях съществува реален риск случаите да бъдат отнесени до Съда на ЕС, съобщава БТА.
Проблеми с управлението на отпадъци
Едно от основните притеснения на Комисията е свързано с липсата на реални действия по въвеждането на европейските изисквания за управление на битовите отпадъци. Въпреки поетия ангажимент за промени в законодателството още през 2023 г., България не е предприела необходимите стъпки. Срокът за реакция е два месеца, след което ЕК може да предприеме съдебни действия.
Нарушения при възлагане на обществени поръчки
Друг проблем засяга начина, по който се възлагат дейности по електронното управление. Според ЕК, услугите се предоставят на едно конкретно дружество – „Информационни услуги“ АД – без провеждане на процедура по обществена поръчка, каквато изисква европейското право. Комисията настоява за промени и дава същия двумесечен срок.
Ограничения в рекламата на адвокати
ЕК отправя и критика към забраната за търговска реклама в адвокатската професия у нас. Според нея, действащите правила на практика блокират достъпа до пазар на нови участници, като не позволяват ефективно информиране за предлаганите услуги. И по този казус България трябва да реагира в рамките на два месеца.
Забавяне по прилагането на правила за критична инфраструктура
България, заедно с още 13 държави от ЕС, не е въвела навреме регламентите, свързани със защитата на ключова инфраструктура – като енергетика, здравеопазване и транспорт. Целта на тези правила е повишаване на устойчивостта на системите срещу заплахи като тероризъм, природни бедствия или саботаж.
Преводи в наказателното производство
Комисията отбелязва и липса на пълно съответствие с минималните стандарти за правото на справедлив процес – по-конкретно, осигуряване на устен и писмен превод за обвиняеми, които не разбират езика на процедурата.
Контрол върху емисиите на метан
В списъка с нарушения е и липсата на докладвани данни от страна на България относно институцията, отговаряща за наблюдението на емисиите на метан. Изискванията са част от усилията за по-голяма прозрачност и устойчивост в енергийната индустрия.
Закъснение с правилата за ДДС
България е сред държавите, които не са въвели навреме новите възможности за намалени и нулеви ставки по ДДС за определени стоки и услуги. Очаква се също така страната да приведе нормативната си база в съответствие със стандартите на ЕС.
Несъответствия при банковото регулиране
ЕК изразява и тревога от забавено прилагане на правилата за преструктуриране на банки. Законодателството изисква финансовите институции да разполагат с буфери за капитал и ликвидност, за да се избегнат кризи и да се гарантира стабилност на сектора.
Във всички случаи Брюксел дава срок от два месеца за предприемане на конкретни действия. Ако страната ни не реагира адекватно, процедурите могат да преминат в съдебна фаза с риск от финансови санкции.
Вашият коментар