,

Брест-Литовският мирен договор – ключов момент за България през Първата световна война.

На 3 март 1918 година, Брест-Литовският мирен договор бележи края на участието на Русия в Първата световна война. Договорът беше подписан между Четворния съюз – Германия, Австро-Унгария, България и Османската империя, и Русия, вече управлявана от болшевиците.

Според договора, Русия губи огромни територии и население, задължавайки се да плати огромни репарации. България също получава част от тези репарации. Този договор допринесе за излизането на Полша, Литва, Латвия, Естония, Украйна и Финландия от Руската империя и възстановяването на техните държавности.

След подписването на Брест-Литовския договор, България успя да възстанови своите територии, които бяха отнети през Междусъюзническата война. Северна Добруджа остана под кондоминиум на Централните сили, но почти цялата територия беше възстановена на България на 25 септември 1918 година.

Този договор беше многостранен и окончателен, влизайки в сила след ратификация. С него завършва Първата световна война на Източния фронт с победа за Германия и нейните съюзници, включително България.

Участието на България в конференцията в Брест-Литовск беше от значение, тъй като този път България участва със своя делегация, което я прави суверенна държава. Това събитие е отлично от Сан Стефано, където България не беше представена поради руското влияние.

Така, през 1918 година, за разлика от 1878 година, България се утвърждава като легитимен субект на международното право, като независима държава. Това беше осъществено чрез акта от 22 септември 1908 година, който беше признат от всички велики сили след уреждането на спорните въпроси.

Брест-Литовският мирен договор от 3 март 1918 година може да се разглежда като датата на истинското освобождение на България от Русия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми