Усложнените условия на трудовия пазар и нарастващият дефицит на работна ръка ще продължат да оказват налягане върху увеличаването на заплатите в реално изражение, което надминава темпа на растеж на производителността на труда.
Според Макроикономическата прогноза на БНБ този процес ще допринесе за растежа на реалния разполагаем доход на домакинствата и частното потребление през целия прогнозен период, но също така ще породи по-високи разходи за труд на единица продукция за предприятията.
Банката предвижда, че растежът на номиналните разходи за труд на единица продукция ще достигне 12.6% през 2023 г., постепенно забавяйки се до 6.2% през 2024 г. и 5.2% през 2025 г. По-високите разходи за труд биха могли да окажат дългосрочно въздействие върху конкурентоспособността на българските фирми, ограничавайки възможностите за растеж на износа, предупреждава анализът.
Относно лихвите, БНБ отбелязва, че повишаването на лихвените проценти в страната се движи бавно, с по-съществено нарастване в нефинансовите предприятия. Прогнозата е за поддържане на възходящата динамика на лихвите по депозитите и кредитите до началото на 2025 г., след което те ще се задържат близо до постигнатите нива, малко по-ниски от предходната прогноза. Това отразява актуализирани пазарни очаквания за по-съществено понижение на краткосрочните лихвени проценти на паричния пазар в еврозоната.
Прогнозата предвижда слабо увеличение на безработицата до 4.4% през 2023 г., отразявайки влошената външна среда, което води до увеличение на новите безработни в промишлеността и регистрираните в бюрата по труда с предишна заетост в чужбина.
Въпреки това, безработицата остава на исторически ниско равнище през 2023 г., поради затегнатите условия на трудовия пазар и нарастващото търсене на работна ръка. Прогнозата предвижда постепенно понижение на безработицата до 4.1% през 2024 г. и 3.6% през 2025 г., благодарение на очаквания икономически растеж и намаляване на трудоспособното население.
БНБ прогнозира растеж на реалния БВП в България от 1.8% през 2023 г., в основен характер на частното потребление и положителния принос на нетния износ. През 2024 г. се очаква ускорение на растежа до 2.5%, а през 2025 г. до 3.4%, предимно заради очаквания значителен растеж на инвестициите, предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Въпреки балансираните рискове за 2023 г., преобладават рисковете за по-нисък растеж през 2024 г. и 2025 г., в резултат на глобални геополитически конфликти и ефектите от затягането на монетарните условия в Европа и САЩ. Допълнителни фактори са бавното изпълнение на инвестиционни проекти по Националния план за възстановяване и устойчивост и усвояването на европейски средства, различни от тези по НПВУ, както и пренасяне на ефектите от повишаването на основните лихвени проценти на ЕЦБ върху българската икономика.
Вашият коментар