Пълномащабната война в Украйна, започнала на 24 февруари 2022 г., продължава вече повече от година. Вследствие на военните действия загинаха хиляди хора, бяха разрушени градове и села и се стигна до хуманитарна катастрофа.
По време на непрестанните битки Русия неоснователно обвини Украйна, че тя се опитва да атакува ядрени електроцентрали на руската територия. Секретарят на Съвета за сигурност на РФ Николай Патрушев заяви, че “Киев прибягва до терористични методи, защото няма успех на бойното поле”.
Също така, на 4 ноември Патрушев заяви, че в момента Русия разполага с повече ядрени ракети от своите “конкуренти” и това е първият случай в историята. Той също така отбеляза, че сигурността на държавата ще бъде гарантирана за “десетилетия” благодарение на нейните “уникални стратегически оръжия” като хиперзвуковите ракети.
От своя страна руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко заяви на 4 ноември, че Русия ще предприеме “всички необходими военно-технически предпазни мерки” в отговор на модернизирането на американските изтребители F-35 като носители на ядрено оръжие. Експертите на ISW се съгласиха, че Кремъл често упоменава ядрения си потенциал в опит да “разубеди” Запада да предоставя на Украйна нови пакети военна помощ.
По-рано секретарят на руския Съвет за сигурност заяви на срещата с колегите си от ОНД в Москва, че деструктивното поведение на Запада увеличава рисковете от използване на ядрени, химически и биологични оръжия. Той отбеляза, че безотговорните действия на западните държави не само провокират нови световни кризи, но и затрудняват уреждането на съществуващите конфликти.
Подобни манипулативни изявления на Руската федерация отново показват, че Кремъл се опитва безуспешно да окаже натиск върху Запада за спиране на военната помощ за Украйна, която вече е демонстрирала високо ниво на работа с въоръжението. Доказателство за това са неуспешните опити на руските въоръжени сили да проведат настъпателни операции край Авдиивка, където Москва допусна огромни загуби на личен състав и техника.
Ето защо продължаването на ядрения шантаж от страна на Кремъл не предизвиква нови оценки или разсъждения – това вече е стандартната реторика на една държава, която не може да предложи нищо ново за отстояването на позициите си на международната арена. Обаче ядрените заплахи на Руската федерация не следва да се игнорират, и за това двата основни геополитически играча на планетата – САЩ и Китай – седнаха на масата за “ядрени разсъждения”.
Геополитическото напрежение между тези държави не е намаляло, но техните представители работят за стабилизиране на отношенията. САЩ приключват подготовката за срещата между Байдън и Си. Пекин обаче все още не е потвърдил официално участието на Си в срещата на върха на APEC. Въпреки това Bloomberg съобщава, че в Сан Франциско се подготвя вечеря на китайския лидер с ръководителите на американски компании, обезпокоени не само от влошаването на отношенията между страните, но и от икономическите проблеми на Китай и зачестилите случаи на задържане на западни топ мениджъри в страната.
Преди срещата на лидерите, в понеделник представителите на САЩ и Китай обсъдиха въпроси, свързани с ядрените оръжия, съобщи Държавният департамент. Състояла се е “откровена и изчерпателна дискусия по въпросите на контрола над въоръженията и неразпространението”. Вашингтон призова Пекин да разкрие повече информация за ядрените си оръжия и “да се включи в обсъждането на практически мерки за управление и намаляване на стратегическите рискове”. Целта на дискусията всъщност не беше да се обсъжда контролът върху ядрените оръжия, а да се изясни китайската доктрина и да се намали рискът от политически грешки, обясниха американски представители пред The Wall Street Journal преди срещата, която стана първа от времето на работата на администрацията на Барак Обама.
Белият дом иска да избегне тристранна надпревара във въоръжаването, в която ще трябва да се конфронтира не само с Китай, но и с “безразсъдния Кремъл”. Последният, въпреки че разполага с много по-малко бойни глави, бързо увеличава производството им. “Съединените щати се оказват на ръба да имат не един, а двама противници със съпоставими ядрени арсенали”, се казва в неотдавнашен доклад на Пентагона.
Русия се опитва да демонстрира своята мощ и влияние. Тя се стреми да възвърне авторитета си в света, а ядрените оръжия са един (ако не и единственият) начин да постигне това. Кремъл никога не се е отнасял сериозно към ядрената сигурност, тъй като има дълга история на използване на застрашаване и сила и почти никога не е спазвал международното право.
Заплахите на Русия имат сериозни последици за сигурността в света, тъй като увеличават риска от ядрена война и допринасят за нестабилността. Не бива обаче да забравяме, че за Руската федерация “натискането на червеното копче” би означавало край на всичко, и то не само по отношение на режима на Путин или националната безопасност. Единствената логична причина да се сложи край на ядрения шантаж на Кремъл е целият свят да се обедини срещу излязлата от контрол “надпревара във въоръжаването”, която Руската федерация иска да възобнови.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар