Без изненада: Кабинетът оцеля при вота на недоверие

Първият вот на недоверие срещу кабинета “Денков” не успя. Той бе отхвърлен със 71 гласа “за” и 143 “против”. Очаквано за свалянето на правителството бяха само депутатите от опозиционните БСП, ИТН и “Възраждане”. “Против” бяха участващите в управлението “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) и ГЕРБ, както и ДПС. 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не беше в парламента при гласуването в пленарната зала. “За да няма спекулации” през Фейсбук той обяви, че не е в Народното събрание, защото е на предизборна среща в Разград.

“Аргументите за вота на недоверие са напълно измислени и в тях няма нищо съдържателно от гледна точка на икономиката или енергетиката”, каза по-рано в петък премиерът Николай Денков.

По думите му в основата на вота на недоверие за енергетиката са изкуствени страхове на хората. “Хората имат основания да са притеснени, но тези страхове са разпалени от политици, които си правят политическата агитация за изборите”, добави той.

Заявката на БСП за евентуален втори вот на недоверие, но за сектор “Сигурност”, премиерът определи като “втора серия от същото”.

Вносители на вота бяха “Възраждане”, БСП и ИТН. Те твърдят, че правителството се проваля в сектор “Енергетика”. 

Вотът на недоверие съвпадна с продължилите две седмици протести на миньори. Те настояват правителството да изтегли внесените вече планове за въглищен преход за районите на Стара Загора, Перник и Кюстендил.

В четвъртък протестиращите край Стара Загора вдигнаха пътните блокади от магистрала “Тракия” и Подбалканския път и обявиха, че продължават да се борят за исканията си по друг начин.

В петък Денков каза още, че по всяко време може да се проведат разговори с протестиращите миньори и енергетици, а в подписаното споразумение е упоменато, че преговорите ще продължат.

“Аз съм ги поканил перманентно. Във всеки един момент могат да дойдат. Да припомня, че точка 7-ма от споразумението, което подписахме, беше, че ще продължим да преговаряме. Така че аз ги чакам. Както казах, разговорите се водят там, където може да се седне, да се обсъжда кой какво го интересува. Няма промяна в това отношение. Очаквам, че самите енергетици като мине малко емоцията около това, което се случва, ще разберат, че ние всъщност работим за тях. Те работят срещу себе си”, каза Денков.

“Няма никакво основание за исканията и за ефективни стачни действия през зимата”, добави министър-председателят.

Правителство на премиера Николай Денков беше избрано на 6 юли тази година. До съставянето му се стигна след продължителни преговори между политическите опоненти “Продължаваме промяната – Демократична България” и ГЕРБ. В крайна сметка двете формации се договориха Николай Денков от ПП да е премиер за 9 месеца, а след него за толкова време да го смени Мария Габриэла ГЕРБ. Очаква се ротацията да стане през март 2023 година. 

Досега в българската история само едно правителство е падало с вот на недоверие и това беше кабинетът “Петков”. Това стана на 22 юни 2022 година, като самият вот беше внесен от ГЕРБ, но успя благодарение на подкрепата на ИТН, чийто лидер малко преди това реши да оттегли подкрепата си за тогавашното правителство. Тогава и от ДПС бяха “за” падането на кабинета.

Прегледи на публикации 👁️ : 15

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми