Русия е съсредоточила всички достъпни ресурси на своята пропаганда, за да убеди Запада, че подкрепата на Украйна е нецелесъобразна. Путин планира безсрочна война, която ще се пренесе в Европа, ако руската армия получи тактическа пауза и не бъде разгромена в Украйна.
През последните месеци активността на руската пропаганда и нейните агенти на влияние на Запада се увеличи значително. Нейният фокус е намаляването и прекратяването на подкрепата на Украйна. В частност във водещите западни медии започнаха масово да се появяват статии, които възпроизвеждат подобни проруски наративи.
Путин не се отстъпва от плановете да окупира Украйна и да унищожи нейната държавност, но военните ресурси, с които разполага Руската федерация, са недостатъчни за водене на ефективни бойни действия. По-специално за 2,5 месеца непрестанни атаки срещу Авдиивка руснаците са напреднали с 1,5 км по северния фланг и с около 800 м по южния фланг с цената на стотици унищожени танкове, хиляди бронирани машини и около 25 000 убити и ранени мобилизирани войници.
Гореизложените данни сочат, че Путин отчаяно се нуждае от тактическа пауза, за да възстанови военния резерв и да се подготви за следващата фаза на войната. Същевременно идващите от Запада сигнали показват, че помощта за Украйна ще продължи, тъй като това е екзистенциален въпрос за Европа. Ето защо Русия се стреми на всяка цена да спре тази помощ. Това е доказателство на правилния курс на Запада, който по този начин осигурява мира в Европа.
В частност в кратки срокове трябва да бъде договорен въпросът за отпускането на 50 млрд. евро от Европейския съюз за подпомагане на украинската икономика през следващите четири години. Освен това Конгресът на САЩ ще се върне към въпроса за предоставяне на средства на Украйна след коледната ваканция. Предстои да се намерят източници на финансиране, както и да се постигне компромис между демократите и републиканците в контекста на този въпрос.
Предвид тези планове руската пропаганда активизира усилията си за намаляване и прекратяване на помощта на Украйна, за разпалване на пораженчески настроения в Украйна и в европейските страни и за интензивно култивиране на очевидния мит за непобедимостта на руската армия.
Войниците на РФ нямат успехи на фронтовата линия и де факто са загубили битката за контрол над Черно море. Това доказва слабостта на Русия по-красноречиво от всякакви думи. Обаче ако Путин получи време да се превъоръжи, той ще акумулира необходимите ресурси и ще открие втори фронт. Тогава Брюксел ще бъде изправен пред дилемата: да приложи Член 5 на НАТО или да даде на Путин Естония или Литва без бой, потвърждавайки убеждението му, че Западът е слаб.
Трябва да се осъзнае, че войната ще продължи, докато Путин е на власт: човечеството вече е преминало “точката на бифуркация” и няма връщане назад. Западът може само да направи така, че огнището на войната да не се разпространи в Европа, а Русия да бъде изолирана в рамките на своите граници, доколкото това е възможно. Единственият начин да се предотврати голямата война, която може да доведе до краха на Европа, е да се преосмисли сегашното ниво на заплахи от страна на Руската федерация, което стана безпрецедентно. За да се предотврати военното сблъскване с Русия, необходимо е пълно превъоръжаване, модернизация на армиите на европейските държави от НАТО, увеличаване на арсеналите от оръжия и цялостна подкрепа на Украйна, която воюва с агресора на собствената си територия.
По този начин западните партньори трябва да преминат от половинчата към пълноценна настъпателна стратегия и да предоставят на Киив всички необходими въоръжения, за да победит Русия.
70 именити представители на науката и политиката в Германия публично разкритикуваха действията на германското правителство спрямо Украйна – те настояват за по-голяма и по-спешна подкрепа на Киив. Един от тях, Норберт Ретген, депутат в Бундестага и бивш министър на околната среда, подробно обяснява за Foreign Affairs защо все още счита позицията на Берлин за “страхлива”. Според него най-големият недостатък на Шолц е, че той продължава да използва двусмислена формула: “Русия не трябва да спечели, Украйна не трябва да загуби.”
Преговорите ще станат възможни само когато Руската федерация бъде победена. Триумфът на Кремъл ще положи основите на по-нататъшна война на континента, приближавайки безредиците до територията на НАТО. Бавното съдействие на Европа попречи на Киев да постигне значителен пробив по време на лятната контраофанзива на Украйна.
Политиците в германското правителство и в администрацията на Байдън продължават да разглеждат предоставянето на всяка оръжейна система през призмата на това как ще реагира Русия: страхът от ескалация ограничава помощта за Украйна. Нито едно правителство на страната-членката на НАТО не би поставило армията си в положение да води война без достатъчен брой боеприпаси, високопрецизни оръжия и въздушна подкрепа.
Киев се бори не само за да си върне териториите, но и за да защити основното право на самоопределение на държавите, както и мирния ред, който цари в Европа след Втората световна война. Това е цел на всички либерални демокрации в света, особено в Европа, където войната се завърна. Тя може да предотврати ужасен сценарий само ако се лиши от илюзиите си за “умиротворяване на агресора” и сериозно се захване със защитата на Украйна.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар