25 бизнес организации обединяват сили в подкрепа на истинска реформа в българското училищно образование. Те изразяват готовността си за сътрудничество с всички политически партии, държавни и местни институции с цел превръщане на българските училища в “място, което подготвя учениците за успешен личен и професионален живот в 21-ви век”. Това се изразява в отворено писмо, изпратено до медиите и институциите в страната.
Причината за това писмо са резултатите от престижния международен тест PISA, публикувани на 5 декември от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD). Според тези резултати, българските ученици проявяват функционална неграмотност, неспособни са да разберат смисъла на прочетен текст, да правят взаимовръзки между събития и да разчетат графики.
В становището си бизнес организациите подчертават: “Българското образование изостава и прави огромна част от хората неконкурентоспособни в днешния свят. Това има преки негативни ефекти върху бизнеса и икономиката на България. Сериозни проблеми с намирането на кадри имат 70% от работодателите”.
Бизнес организациите твърдят, че като работодатели ежедневно се сблъскват със “скъсаната връзка между образованието и реалния бизнес и неговите нужди”. Те утвърждават, че българските училища не подготвят младите хора за живота и социалните и икономическите предизвикателства на 21-ви век. В писмото си подчертават, че демографската криза и оттеглянето на талантливи млади хора в чужбина представляват най-голямото предизвикателство пред страната в момента.
Представителите на бизнес организациите настояват за цялостна и амбициозна реформа в образованието, като поставят няколко приоритета:
– Повишаване на качеството на базисното обучение и продължаващата квалификация на учителите и директорите.
– Изработване на учебни програми с нова философия, насочена към развиване на компетентности, вместо наизустяване на предметно знание.
– Промяна на вътрешните и външни оценки, съсредоточавайки се върху измерването на развити компетентности, а не на заучени факти.
– Ефективно прилагане на стандарт за качество в образованието и система за добавена стойност в училищата.
– Гарантиране на повече автономност, ресурси и подкрепа за училищата, като им се предостави отговорност за резултатите на учениците.
– Внимателен и професионален подбор на учителите и директорите, базиран на необходимите компетентности за професията.
– Обективна и справедлива оценка на работата на учителите и директорите, базирана на резултати, а не на административни изисквания.
Вашият коментар