Важно откритие, което може да доведе до разработването на нови лекарства за лечение на рак и да подобри ефективността на съществуващите терапии, направиха български учени. Молекулярните биолози разкриха механизма на действие на ключов белтък в нашите клетки, отговорен за поправката на ДНК — процес, който е в основата на противораковите терапии.
Д-р Радослав Александров от Института по молекулярна биология на БАН обяснява, че наследствената информация се съхранява в гигантски молекули ДНК, които ежедневно натрупват хиляди увреждания. Въпреки сложните механизми за поправка, грешки все пак се случват, което може да доведе до стареене, рак и други заболявания.
Александров и екипът му са посветили години на изследвания, за да разберат точния механизъм на поправка на ДНК. По време на опитите те целенасочено са увреждали молекулата на ДНК, маркирали предварително добре известните протеини в клетката, и проследявали в реално време кои от тях се отзовават първи, кои след тях, как се натрупват, и как работят върху поправянето.Те установили, че ензимът PARP 1 е първият, който реагира на уврежданията, и само за минута разпознава проблема.
Откритието ще позволи по-точна проверка на действието на известните лекарства, като например PARP инхибиторите, които могат да спрат поправката на ДНК само в раковите клетки, водейки до тяхното унищожение.
Това откритие има голямо значение за персонализираната медицина и е получило признание в реномирано научно списание. Оттук нататък всяка разработка в областта ще започва с откритието на българските учени.
Вашият коментар