България взема участие в едно от най-значимите киберучения в света – петнадесетото издание на “Cyber Coalition 2023”, организирано от НАТО. Този път, над 1000 участници от различни структури на НАТО, страни-членки, партньорски нации и структури на ЕС се включиха в учението.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев, подчерта важността на тези учения за усъвършенстване на сътрудничеството между заинтересованите страни в държавата. “Ние разчитаме, че в сложна ситуация усилията ни ще бъдат подкрепени от нашите съюзници, така че за нас е ключово да разполагаме с изградени и работещи механизми за взаимодействие”, обърна се той към участниците в учението от България при посещението си Института по отбрана “проф. Цветан Лазаров”.
Министърът допълни, че Стратегическият преглед на отбранителната политика има за цел идентифициране и предложение на такъв механизъм за взаимодействие на национално ниво. Той изрази удовлетворение от участието на студенти и курсанти, подчертавайки важността на техния принос към изграждането на капацитети за справяне с киберзадачи.
В рамките на учението “Cyber Coalition 2023” се използват реалистични сценарии със съвременни заплахи и ефекти в киберпространството. Основната цел е създаването на киберкоалиция от структурите на НАТО, членки на алианса и партньори, която ще подобри способностите за предотвратяване и справяне с киберзаплахи.
България, участваща за единадесети път, си поставя национални цели като създаване на общ екип с представители от държавни структури, бизнеса и академичната общност. Освен това, страната се стреми да подобри подготовката и тренировката на участниците за борба с кибератаки и инциденти, както и да отработи процедури и консултации за реагиране, докладване и сътрудничество на национално и съюзно ниво.
Вашият коментар