, ,

България сред лидерите в ЕС по поскъпване на работната сила.

България стана вицешампион по поскъпване на работната сила в Европа, като разходите за 1 час труд са нараснали с 15% за една година, според нови данни на Евростат. Само Хърватия отбелязва по-голямо увеличение с 17.6%, докато Румъния заема третото място с ръст от 15%. Данните обхващат второто тримесечие на 2024 г. спрямо същия период през 2023 г. В сравнение, почасовите разходи за труд в западноевропейски държави като Германия, Франция, Швеция и Испания са нараснали само с 3-5%.

Тенденцията при заплатите, бонусите и надбавките е подобна – в България те са с 15% по-високи спрямо година по-рано, с Румъния на близко разстояние и Хърватия отново на първо място с 17% ръст.

Тези данни илюстрират т.нар. “ефект на настигането”, при който по-бедните източноевропейски държави се стремят да догонят западноевропейските страни по отношение на цени и заплати. В седем страни от ЕС, включително България, разходите за труд са нараснали с над 10%, като всички тези държави са от Източна Европа.

В България натискът за повишение на заплатите се дължи на ниската безработица и недостига на квалифицирани кадри, което кара работодателите да се конкурират за привличане на таланти. Тази тенденция е особено видима в строителния сектор, където заплатите са се увеличили с 21% за година, поставяйки България на първо място в ЕС по този показател. Румъния следва с 20% ръст, докато Литва, Словения и Полша отбелязват 14%. В Западна Европа ситуацията е много по-стабилна – в Белгия и Малта почти няма промени, а във Финландия дори се отчита лек спад от 0.3%.

Въпреки значителния ръст на доходите, икономическият растеж в България остава слаб и не отговаря на нарастването на заплатите. Особено тревожно е, че доходите в обществения сектор нарастват рязко, без икономиката да генерира достатъчно приходи за бюджета.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми