,

България с високи цени на основни стоки въпреки ниските доходи

България е най-бедната страна в ЕС, но цените на редица стоки с голямо значение за домакинствата са по-високи от средните в Евросъюза.

Данните на Евростат за 2023 г. отново потвърждават тази тенденция. От тях става ясно, че по отношение на хранителните продукти, домакинствата в Румъния и Полша харчат по-малко в сравнение с българските (без да се броят Турция, Северна Македония и Босна и Херцеговина, които също са включени в статистиката). През миналата година, цените на храните у нас са били 86.5% от средното ниво за ЕС, докато в Полша са 75.8%, а в Румъния – 72.7%.

В България млякото, млечните продукти и яйцата са значително по-скъпи – с 27% над средното за ЕС. Това ги прави по-скъпи не само от тези в Полша (77% от средното ниво за ЕС), но и от страни като Франция (91%), Австрия (94%), Швеция (95%) и Нидерландия (96%).

Цените на растителните масла у нас също са високи, като те са по-ниски в Полша, Румъния, Германия, Австрия, Италия и Хърватска. През 2023 г. цената на олиото в България е била с 17% над средното европейско ниво.

Месото в България се продава на 72% от средното за ЕС, но в Полша и Румъния то е по-евтино – съответно 67% и 65%.

Полша и Румъния предлагат по-евтини зеленчуци и плодове, а хлябът в Румъния е също по-евтин. В България цените на плодовете и зеленчуците са 78% от средното ниво, а хлябът – 72%. Единствено рибата у нас е най-евтина.

България обаче води по най-ниски цени на цигарите и алкохола – само 66% от средното за ЕС. При тези стоки се наблюдават големи ценови различия. В Ирландия, например, те са три пъти по-скъпи от средното ниво. Финландия и Дания също имат високи цени – съответно 170% и 133% от средното. Тези разлики се дължат на различията в данъчното облагане на тези продукти, отбелязва Евростат. България има най-ниския акциз в ЕС за тези стоки.

Цените в ресторантите и хотелите също варират значително, като най-ниските са регистрирани в България (52% от средното за ЕС), Румъния (65%) и Унгария (72%), а най-високите в Дания (152%), Финландия (129%) и Ирландия (128%).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *