,

България променя законодателството заради донесен от нея 1 млрд. евро  за Русията – разследване на  “Politico”

Шест месеца преди българските депутати гласуваха в подкрепа на прекратяването на освобождаването от санкциите, изразявайки неудовлетворение от това, че тази мярка допринася за финансирането на военните действия на Путин в Украйна.

През миналия месец  “Политико” разкри, че България позволява внос на московски петрол в рафинерия, принадлежаща на Русия, и след това изнася рафинирани горива в чужбина, включително в страни от ЕС. Въпреки забраната за внос на руски суров петрол по море в целия блок, България получи изключение, за да защити местните потребители от високите цени на горивата съобщава БГНЕС.

Вместо това, от февруари нататък, тази малка детайлна промяна доведе до приток от около 983 млн. евро към Кремъл чрез такси за производство и износ. Допълнително, тя създаде приблизително 500 млн. евро печалба за собственика на рафинерията “Лукойл”, която е най-голямата частна петролна компания в Русия, съгласно анализ, предоставен на българския парламент и достъпен за “Политико”.

По време на бурната парламентарна сесия в понеделник, започнала със сблъсъци между десните депутати от проруската партия “Възраждане” и другите законодатели, както и с блокиране на достъпа до микрофоните, българските представители приеха предложение за прекратяване на отказа през март, вместо да се придържат към по-рано определения краен срок на 31 октомври. В същото време депутатите се съгласиха с преустановяването на квотите за износ от рафинерията, принадлежаща на “Лукойл”, от 1 януари.

Новата законова промяна не успя да затвори втората вратичка, която позволяваше на България внос на непреработен руски суров петрол над определения от ЕС ценов лимит от 60 долара за барел. Въпреки че това е законно, мярката допълнително генерира 430 млн. евро в преки данъци за Кремъл между август и октомври, предава “Политико”.

Българският министър-председател Николай Денков отказа да се занимава конкретно с втората вратичка, предлагайки прекратяване на предсрочно специалното освобождаване на България от санкциите като “най-добрия начин” за затваряне на пропуска. Това сподели премиерът  пред “Политико” в кулоарите на срещата на лидерите на ЕС в Брюксел.

Това означава, че страната може да генерира още 150 млн. евро преки приходи за Путин преди изтичането на дерогацията през март, според нов анализ на българското НПО “Център за изследване на демокрацията”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми