,

България, Гърция и Румъния ще работят заедно за развитие на източници на възобновяема енергия в региона

Днес енергийните министри на България, Гърция и Румъния се срещнаха в Атина и подписаха Декларация за намерение, с цел разработване на серия от инициативи, които ще играят ключова роля в областта на възобновяемата енергия в региона.

В съответствие с документа трите страни се задължават съвместно да подготвят общи трансгранични проекти в областта на офшорната вятърна енергия, водород от възобновяеми източници и инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства.

Трите страни се ангажират да сътрудничат в подготовката на общи трансгранични проекти, фокусирани върху офшорната вятърна енергия, производството на водород от възобновяеми енергийни източници и разширяването на инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства.

Според Декларацията България, Гърция и Румъния ще подкрепят обща инициатива за изследване и развитие на устойчивото използване на офшорния вятърен потенциал в Черно и Егейско море. Тези страни ще отправят съвместно кандидатстване за трансграничен статут на възобновяема енергия в рамките на текущата инициатива по Механизма за свързване на Европа.

Сътрудничеството включва и разработването на първоначални проучвания в акваторията на Черно море заедно с Румъния с цел определяне на конкретни параметри за разработване на офшорни енергийни зони. Присъединяването на Гърция към инициативата и разширяването ѝ към акваторията на Егейско море ще допринесе за картографирането на офшорния вятърен потенциал в Югоизточна Европа и ще създаде основа за изграждането на хармонизирана регулаторна рамка.

Декларацията също предвижда създаването на регионален клъстер за водород от възобновяеми енергийни източници, с участието на правителствата, операторите на преносни системи и индустрията. Ще бъдат изследвани възможности за трансграничен статут и съвместни проекти, а клъстерът ще разработи трансгранични проекти, насочени към стимулиране на възобновяемата енергия в областите на вятърната и слънчева енергия. Тези проекти ще включват интеграция в системата за производство на нискоемисионен и възобновяем водород за енергийния, индустриалния и транспортния сектор, както и развитие на специализирана водородна инфраструктура.

Друг важен аспект на Декларацията е фокусът върху разработването на трансгранична инфраструктура за зареждане на електрически превозни средства. Страните разглеждат възможности за разширяване на сътрудничеството в други области, като подчертават необходимостта от справедлив преход към декарбонизирана и климатично неутрална икономика.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *