Внедряването на електронни рецепти в България предизвика сериозни проблеми както за пациентите, така и за лекарите и фармацевтите.
Д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на Българския лекарски съюз, изрази загрижеността си относно изпълнението на е-рецептите през миналата година. “От 40 000 издадени е-рецепти през изминалата година са изпълнени едва 800. Това трябваше да говори на министерството, че има някакъв проблем”, допълни тя.
Според д-р Николова основните трудности се коренят в приложението, което използват медиците. Тя предложи първоначално пускането му в пилотен режим, за да се оцени как функционира и да се идентифицират възможните проблеми. Вместо това обаче, приложението беше внедрено едновременно и повсеместно. Това създаде система с неясни критерии, което бързо лиши много лекари от правото да предписват лекарства.
Едно от съществените затруднения е различни кодове за едно и също лекарство в зависимост от вносителя. “При нас идват рецепти с неща, които ги няма месеци наред в системата. Тук трябва номенклатурата да се изчисти от несъществуващи позиции”, подчерта Маргарита Грозданова, член на Комисията по етика в Българския фармацевтичен съюз.
Въпреки това, д-р Гергана Николова поясни, че информацията за вносителя не е от значение нито за лекарите, нито за пациентите. Тя уточни, че не става въпрос за генерични замествания, а за едно и също лекарство, произведено от един и същ производител, но внасяно от различни търговци.
Вашият коментар