,

България участва в Черноморския форум 2024: Глобални предизвикателства и сътрудничество в региона

България взе участие в третото поредно издание на Черноморския форум, организиран от Военноморските сили на Република Румъния, от 3 до 5 април.

Главната тема на форума беше “Глобалните последици от нестабилността в Черно море”, която е особено важно в контекста на динамичната ситуация в региона след военното нахлуване на Русия в Украйна.

Освен водещите теми за морската сигурност и морското сътрудничество по време на активен въоръжен конфликт, бяха обсъдени и проблеми, възникващи директно от конфликта, както и последиците от военните действия. Важни теми бяха осигуряването на безопасност за търговските кораби, общата и енергийната сигурност в региона и други специфични аспекти, които бяха предмет на двустранни и многостранни разговори, спомагащи за разширяване на знанията и разбиранията за сигурността в Черно море.

Във форума взеха участие представители от 14 държави, основни командни структури на НАТО и съюзни държави в Европа и Средиземноморието, неправителствени организации и дипломатически мисии на участващите държави. България беше представена от командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.

Той проведе срещи с командира на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка, командващия на Съюзното компонентно командване на НАТО в Неапол (JFC) адмирал Стюарт Мънч, главнокомандващия на френските сили в Средиземно и Черно море вицеадмирал Жил Бойдевези, както и с домакина на събитието вицеадмирал Михайл Панайт – командващ на Военноморските сили на Румъния.

Също така командирът на българските Военноморски сили се срещна и разговаря с командващия на Военноморските сили на Украйна, вицеадмирал Олексий Нейжпапа, и с директора на Бреговата охрана на Грузия, капитан І ранг Рамаз Папидзе.

Форумът предостави възможност за широка дискусия, обмен на идеи и проблеми, което в крайна сметка би довело до подобрение на сътрудничеството между участниците.

Прегледи на публикации 👁️ : 17

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *