Заплахите и натискът върху съдии съставят сериозна заплаха за независимостта на цялата съдебна система, което изисква незабавни реакции от страна на държавните органи за гарантиране на върховенството на закона. По-специфично, бездействието на тези институции предизвиква “замразяващ ефект” и “атмосфера на недоверие, която дискредитира съдиите”.
Това беше подчертано в открито писмо, изпратено от асоциацията “Европейски магистрати за демокрация и свободи” (МЕДЕЛ) до еврокомисаря по правосъдие Дидие Рейндерс и до комисаря по правата на човека в Съвета на Европа Дуня Миятович.
Становището на европейските магистрати възниква в контекста на разкритията за влиянието на Мартин Божанов – Нотариуса върху съдебната система, след последващото убийство на 31 януари. Информация за натиска, който той и неговата група са упражнявали върху съдиите, е публично известна от поне 2020 г., когато съдия Владислава Цариградска и нейният колега Цветко Лазаров свидетелстваха за това пред Висшия съдебен съвет (ВСС). Въпреки това, прокуратурата не реагира веднага, а разследване срещу Божанов започва през април 2023 г. След смъртта му станаха известни и факти, свързани с предполагаемата му престъпна дейност, свързана с друг заподозрян като брокер на влияние в съдебната власт – бившият следовател Петьо Петров – Еврото, издирван от миналия май. Прокуратурата се ангажира с него през май 2023 г., три години след публичните разкрития за престъпната схема на влияние в прокуратурата.
МЕДЕЛ подчертава, че защитата на съдиите е от съществено значение за върховенството на закона и осигурява справедливи и безпристрастни решения. Оттук произтича задължението на държавните институции да реагират незабавно и да защитават съдиите от физическа опасност и от дискредитиращи атаки.
В резултат на заплахите срещу съдия Цариградска след смъртта на Божанов, заплахи, включително за живота на нейния съпруг и децата й, са нараснали. Началникът на Главната дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) Явор Серафимов заяви, че зад тях стои мъж с прозвището Червения пират, като Цариградска не вярва в тази версия и предполага, че той е изпълнявал поръчка.
Макар полицията да арестува Илко Захариев, той беше освободен поради недостатъчни доказателства и съмнения в неговата психическа стабилност. Цариградска твърди, че дори и да е вярно, че “Червеният пират” е изпратил заплахите, това не оправдава заподозренията за участие в престъпно дейност.
Президентът на Българската асоциация на съдиите Галина Кочева на свой ред призова държавните институции да гарантират безопасността на съдиите и да действат против заплахите и натиска, за да се запази независимостта на съдебната власт.
Вашият коментар