Оставката на кабинета “Денков” в България и възможните сценарии за формиране на ново правителство

Оставката на правителството “Денков” е официална, макар и да се очакваше да бъде първа стъпка в ротацията в правителството. Този ход може да насочи към нови избори или към формиране на друго правителство извън настоящата коалиция.

Причината за това е, че датата, определена в споразумението за ротацията – 6 март, вече настъпи, преди “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) и ГЕРБ да са се споразумели за следващите стъпки. Преговорите между тях не са започнали, а времето се изчерпва.

Какви са възможните сценарии оттук нататък?

След като парламентът одобри оставката, кабинетът “Денков” ще продължи да управлява до формирането на ново редовно правителство или до обявяването на нови избори и създаването на временно правителство.

От 6 март започва обратното броене, но ПП-ДБ и ГЕРБ няма да контролират процеса, защото президентът е този, който диктува темпото. С гласуването на оставката започва конституционният процес на консултации и връчване на мандати. Румен Радев може да ускори или да забави процеса, както вече е показал. От друга страна, отношенията между ГЕРБ и ПП-ДБ не са ясни и не е ясно колко време ще отнеме на преговорите.

Колко време имат ПП-ДБ и ГЕРБ?

В конституцията не е определен срок за провеждане на консултации преди връчването на мандати. Ако президентът реши да ускори процеса, той може да проведе всички консултации в един ден и на следващия ден да възложи първия мандат на най-голямата парламентарна група – ГЕРБ. Партията вече даде да се разбере, че преговорите няма да започнат веднага, а ще изчака основният преговарящ Мария Габриел да се върне в страната.

Предвидена е среща на петък, 8 март. Може да се окаже след заплахите на Борисов за избори.

Теоретично, преговорите могат да започнат с вече връчен мандат на ГЕРБ. Срокът, в който трябва да върне мандата си, е 7 дни след получаването му. Ако ГЕРБ иска да управлява с техния мандат след ротацията, те имат около 7 дни за преговори.

Въпреки конфликтите си с повечето партии (освен “Възраждане” и ИТН), президентът се е стремял да даде време за преговори и възможност за постигане на компромис.

Днес той ще обяви кога започват консултациите, което вероятно означава, че няма да наложи бързане на процеса.

Дори ако преговорите се провалят и ГЕРБ върне неизпълнен мандата, това не означава задължително края на коалицията. Двете партии имат възможност да съставят общо правителство – с втория мандат, който ще бъде възложен на коалицията ПП-ДБ, която пък ще има 7 дни за неговото изпълнение.

Според наличната информация, изглежда, че ГЕРБ и ПП-ДБ ще се опитат да приключат преговорите в рамките на първия мандат.

Каквото и да стане, отговорността е на самата коалиция

Каквото и да реши президентът Радев, отговорността за събитията в коалицията е на самата нея.

След като премиерът Денков (ПП-ДБ) подаде оставка във вторник вечерта, ГЕРБ упрекна партньорите си, че действат “прибързано”, което “буди подозрения”. Теменужка Петкова (ГЕРБ) заяви, че не е ясно дали това е използване на факта, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е в чужбина, или че ПП-ДБ не искат преговори, а насочват държавата към избори.

Относно връзката с ДПС и разминаванията между ГЕРБ и ПП-ДБ, не е ясно защо ГЕРБ чакат до последния момент за предложението си за начина, по който да се управлява, въпреки че ПП-ДБ отвориха врата за преговори преди две седмици с проект на меморандум. ГЕРБ предложиха споразумение за пълен мандат, разпределен на “делкане” на властта 50 на 50, като всяка коалиция да има заместник-министри в министерствата на другата. Този ход предвижда, че управляващото мнозинство се състои от две субекти – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

Преговорите за образуване на ново правителство в България ще зависят от приемането на предложената коалиционна формула от ПП-ДБ и ГЕРБ.

През май 2023 година ГЕРБ и ПП-ДБ се споразумяха за ротация на министър-председателите. Според договореното, първо за 9 месеца министър-председател трябваше да бъде Николай Денков от ПП, след което за същия период постът трябваше да поеме Мария Габриел от ГЕРБ. Споразумението предвиждаше, че в края на всеки от тези периоди министър-председателят ще подава оставка, парламентарните групи ще я гласуват и ще подкрепят номинацията на другата парламентарна група за следващ министър-председател, а досегашният министър-председател ще стане заместник министър-председател.

Според това споразумение, Николай Денков подаде оставка на 5 март и тя беше гласувана на 6 март. Ако планът се беше спазвал точно, всичко около ротацията трябваше да бъде уредено предварително, включително и въпросът за евентуални министерски промени.

Обаче ГЕРБ и ПП-ДБ не успяха да стигнат до споразумение за ротацията в установения срок. Вместо това, те продължават да се спорят и не са започнали преговори, въпреки че оставката на Денков е вече факт. Това предизвика нови обвинения и разминавания между двата политически лагера.

Според оригиналния план, ако всичко се беше изпълнило в срок, Радев щеше да проведе консултации с партиите в парламента и след това да върне първия мандат на ГЕРБ. Тогава Габриел би трябвало да го върне изпълнен и да поеме поста на министър-председател. Но за сега, въпреки че оставката е внесена, преговорите за образуване на ново правителство се забавят, като един възможен изход е провеждането на избори.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми