Туристически организации настояват за смяна на министър Динкова преди ротацията на 6 март.

Туристическите организации настоятелно изискват смени в министерството на туризма

Различни туристически организации изразяват недоволство от дългото пребиваване на Зарица Динкова като министър на туризма и настояват за нейната смяна при предстоящата ротация на 6 март.

Българската асоциация на туристическите агенции беше първата, която изрази желание за смяна на министъра и дори поиска среща с премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел, за да обсъдят проблемите си. Проф. Георги Рачев, заместник-председател на асоциацията, заяви, че Зарица Динкова не е подходяща за поста, тъй като за девет месеца на длъжността си не е предприела никакви действия, освен безплодни срещи, които не са довели до резултати. Според него тя е далеч от реалността на бизнеса и не разбира същността на туризма. Той отбеляза и недоволството на туроператорите, че туризмът продължава да не бъде приоритет за държавата, като отбеляза, че само България не е възвърнала туристическите и приходните нива преди пандемията от COVID-19 в Европа.

От Обединение “Бъдеще за туризма” също изразиха недоволство от работата на Динкова. Павлина Илиева, председател на обединението, заяви, че те искат министър, който да се стреми към решаване на проблемите на сектора. Тя напомни, че все още не е предприето нищо за създаване на обещания гаранционен фонд за туроператорите или за работа по нов закон за туризма.

Ивелин Кичуков, председател на Българската асоциация за туризъм, също сподели критиките към Динкова, казвайки, че комуникацията с нея е много затруднена. Той посочи липса на желание за подпомагане на бизнеса и разбиране на неговите проблеми. Кичуков похвали само един аспект от работата на министъра – отпуснатите 5 млн. лв. от бюджета за маркетингови дейности в Черноморските общини в партньорство с туроператорите. Въпреки това е още рано да се каже дали тази програма ще бъде ефективна.

Секторът критикува Динкова и за липсата на защита на българския туризъм по време на хибридните атаки срещу Българското Черноморие след взривяването на язовир “Нова Каховка” в Украйна, като нейната реакция била закъсняла и е последвала след изявлението на Министерството на околната среда и водите.

Критики към Зарица Динкова бяха отправени и поради колебливата й намеса по повод приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Туристическият бранш е силно обезпокоен от предвижданото изграждане на вятърни генератори в Черно море около Шабла и Каварна и очакваха ресорният министър да поиска оттегляне на законопроекта. Динкова обаче разочарова с твърде меко становище пред комисията по енергетика, в което тя призовава за намиране на “баланс между прогреса в енергетиката, запазване на природните дадености и поминакът в черноморския регион”. Динкова призова единствено за изключване от обхвата на спорния законопроект на акваторията на Черно море с ширина 200 метра, измерена от бреговата линия – което означава перките в морето да са почти под носа на летовниците.

Браншът е недоволен и от липсата на промяна в рекламата на България като туристическа дестинация. “Не виждаме промени за по-добро. На българските щандовете на международни изложения се рекламират отделни общини, което като краен резултат е кръгла нула”, подчерта Ивелин Кичуков.

Ричард Алибегов от Конфедерацията на българския туристически бизнес (КБТБ) заяви в интервю пред TravelNews, че има изключително много сигнали за нередности срещу министъра на туризма Зарица Динкова. „Министерството на туризма раздава страшно много пари и ние сме започнали наши проучвания. Събираме информация как и на кои асоциации се дават пари, къде отиват средствата за реклама и как се изразходват“, каза Алибегов.

Асоциацията на планинските водачи в България също иска смяната на министъра на туризма. “Не се изпълнява правителствената програма за развитие на устойчив туризъм и насърчаване на специализираните форми”, заяви Любомир Попйорданов, председател на организацията, член на „Продължаваме промяната“ и бивш депутат от партията.

“С отпуснатите 5 млн. лв. от министър Динкова на черноморските общини реално се подпомагат само летния туризъм и големите бизнеси. Това е извън идеите на „Продължаваме промяната“ и реално се продължава дейността от времето на ГЕРБ и бившия министър тогава Николина Ангелкова, която работеше само с големия бизнес”, подчерта Попйорданов. По думите му във всички министерства се осъществяват реформи и промени в закони, докато в Министерството на туризма няма такива, дори няма дебат за коригиране на Закона за туризма, който е остарял. Същото се отнася и за националната стратегия за развитие на туризма.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *