МОН въвежда нова професия: В яслите ще работят специалисти по ранно детско развитие

Министерството на образованието обяви плановете си за създаване на нова професионална квалификация – специалист по ранно детско развитие в яслата. Анна Влаева, която притежава тази квалификация, разясни същността на тази професия и поясни, защо тя е от първостепенно значение в етера Bulgaria on air.

“Специалистът по ранно детско развитие трябва да е наясно с всички периоди, през които преминава детето от 0 до 8 години, защото в Световната здравна организация се смята, че ранното детско развитие приключва около 8 години. Не е от 0 до 3. Обосновава се на това, че мозъкът търпи най-бурни промени в развитието си точно до 8-годишна възраст. Този специалист трябва да е наясно с всички промени в когнитивен смисъл, но и физически, емоционален, психически и социален,” обясни Влаева. Според нея  такъв човек трябва да обединява различни компетенции като психолог, логопед и кинезитерапевт, за да подпомага пълноценното развитие на детето.

Решаването на проблемите в ранната детска възраст може да бъде по-ефективно, ако се действа навреме. Затова много е важно в яслатада има специалисти по ранно развитие, тъй като всяка сфера има свой сензитивен период. Например, за говора този период е между 2 и 5 години. Ако дете на 2 години има проблеми с говоренето, но му се предостави помощ, проблемът може да бъде решен по-лесно, в сравнение със случая, ако проблемът се забележи на 6 години.

“Насочих се точно към консултирането, защото виждах изключително големи проблеми, а хората не знаеха към кого да се обърнат. Всяко второ дете го кръщават аутист на база на някакви симптоми”, посочи Влаева. По нейните думи често това е неправилно разпозната симптоматика, тъй като не винаги темпераментите на децата са определени правилно. Тя призова за осведоменост сред родителите и консултации със специалисти като профилактика. Влаева отбеляза, че част от родителите са склонни да мислят: “Това ще се реши само с времето”, което според нея е заблуждение.

Въз основа на опита си, тя посочи, че персоналът в яслите и детските градини може да забележи изоставането на детето, но често не могат да предоставят индивидуално внимание, поради липса на време и това не е част от тяхната роля. 

Професията на специалист по ранно детско развитие е необходима, особено след промените в обществото: семействата станаха склонни да остават в апартаментите си за продължителни периоди, като пандемията също изигра ролята си в това. Влаева подчерта, че за децата е необходимо да излизат на открито поне 2-3 часа на ден, два пъти дневно, иначе възможни са изкривявания, ако този режим не се спазва.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *