Руснаците използват бизнес в чужбина, за да заобикалят санкциите. От началото на пълномащабното нахлуване се е увеличил износът за съседните на агресора страни. Статистическите данни за износа към Руската Федерация показват, че през периода 2022-2023 г. най-много са се увеличили търговските потоци към Турция, Казахстан, Армения, Узбекистан и Киргизстан.
Известни са и случаи на заобикаляне на санкциите чрез страните от ЕС и те не са рядкост. Руснаците, които се намират в Европа (често те са агенти на руските специални служби), използват бизнеса, за да реекспортират технологии и стоки в Русия, като по този начин, наред с другото, ги доставят и на военно промишления комплекс на агресора.
Германският депутат от Бундестага Родерих Кизеветер от опозиционния ХДС изисква от германското правителство да спре износа на граждански огнестрелни оръжия, с изключение на доставките за Украйна и Израел, тъй като Русия е получила хиляди граждански огнестрелни оръжия от западни производители и милиони боеприпаси, заобикаляйки санкциите.
С началото на пълномащабната инвазия в Украйна, налагането на санкции и изтеглянето на технологични гиганти от руския пазар, РФ се сблъска със значителен недостиг на много резервни части и компоненти. Но Русия намери начин да заобикаля санкциите чрез трети държави. Русия получава санкционирана западна електроника през Мароко – през тази страна минават чипове, използвани както в промишлеността, така и за производството на оръжия.
В списъка на тези държави за малко не попадна и Молдов – според журналистическо разследване доставките на резервни части за руски самолети през Молдова са започнали няколко месеца след нахлуването на Русия в Украйна. Части от западни държави са достигнали до големи руски авиокомпании като “Победа” и S7 Engineering. Отбелязва се, че в схемата за заобикаляне на санкциите са участвали три молдовски дружества – Airrock Solutions, Aerostage Services и Maxjet Service. Първите две са създадени през ноември 2021 г. и април 2022 г., техен собственик е бившият високопоставен служител на молдовската авиокомпания Air Moldova Иван Мелников. Третата съществува от 2011 г., собственост е на Сергей Ранга. Съответните компании са действали като посредници, а именно като са правили поръчки за резервни части и след това са помагали за транспортирането им до страната агресор, понякога директно до руски летища. При това доставките не са се осъществявали през молдовска територия.
Припомняме, че в 12-ия пакет от санкции ЕС въведе задължително договорно условие за износителите, което забранява реекспорта в Русия на “чувствителни стоки” от други държави: ограничението засяга стоки с двойна употреба и продукти, използвани във военно-промишления комплекс. Списъкът с позиции, забранени от ЕС да бъдат доставяни на Русия или да се използват в тази страна, включва стоки, използвани в руските военни системи, регистрирани на бойното поле в Украйна, или имащи решаващо значение за разработването, производството и използването на тези системи, както и авиационни стоки и оръжия. Износителите трябва да включат това условие в новите договори до 20 март 2024 г. В договорите, сключени преди 19 декември 2023 г., условието трябва да бъде добавено до 20 декември 2024 г.
Пример за това как трябва да се води борбата с реекспорта демонстрираха тайванските власти. Министерство на икономиката на Тайван заяви, че е засилило контрола върху износа на оборудване под санкции, за да предотврати попадането му в ръцете на производителите на оръжие в Русия, след като “Вашингтон пост” писа, че руска компания е внесла от Тайван машини с ЦПУ на стойност над 20 млн. долара, съобщи CNA. Компютърно управляваните машини се използват за сложно и прецизно производство, което е от решаващо значение за много отрасли, включително оръжейния.
Министерство на икономиката на Тайван заяви, че мерките за предотвратяване на подобни случаи включват и внасянето в черния списък на компанията I Machine Technology, обвинена в пренасочване на тайванско оборудване към руски производители на оръжие. Министерството заяви, че също така е отправило молба към тайванските производители, които изнасят за страни като Турция и Обединените арабски емирства, където се смята, че съществува висок риск от пренасочване, да не отклоняват оборудване за Русия и Беларус.
Освен това глобата за първо нарушение при износ за Русия е увеличена над 15 пъти до един милион тайвански долара (32 055 щатски долара). The WP писа, че пратките, внесени от I Machine Technology, вероятно са били в нарушение на забраните, наложени от Тайван и Запада през януари 2023 г. за продажба на технологии на Русия.
Тези случаи показват несъвършенството на санкционните ограничения срещу Русия, тъй като фокусът е върху забраната на прекия износ, а контролът върху реекспорта не работи толкова добре, че Русия да няма шанс да заобиколи ограниченията. Липсата на строг контрол върху заобикалянето на санкциите изглежда в очите на Русия като слабост на Запада и готовност да й прави отстъпки, което е в крайно противоречие с позицията на партньорите.
Възможно е Русия да се опита да използва и ситуацията с доставките на части за самолети от Молдова за пропагандни цели, представяйки го като желание на бизнеса да запази връзките си с РФ, което също не е обективна гледна точка. Русия многократно е заплашвала Молдова, опитва се да подкопае политическата ситуация в страната и да провали процеса на европейската ѝ интеграция.
Внимателният контрол на заобикалянето на санкциите вече даде първите положителни резултати в сектора на нефта и газа: санкциите на САЩ срещу новия руски завод за втечнен природен газ в Сибир провалиха плановете за започване на износ на този енергиен източник. Русия няма да може да работи по проекта в планираните обеми и е малко вероятно да намери купувачи за втечнения си природен газ.
Тринадесетият пакет от санкции срещу Русия, който се очаква да бъде представен за годишнината от руското нахлуване в Украйна, се очаква да включва не само разширен списък с ограничения, но и засилен мониторинг на тяхното прилагане и механизми за противодействие на сивия реекспорт на технологии и стоки, които Русия може да използва за войната срещу Украйна. По данни на украинското външно министерство до 95 % от критичните компоненти, произведени в чужбина, които са намерени в унищожени в Украйна руски оръжия, са с произход от западни държави. От министерството уточниха, че това не са действия на правителства, а по-скоро на частни фирми, тъй като износът, който достига до РФ, не е непременно от военни стоки, а и на продукти с двойна употреба, граждански продукти и домакински уреди. Спирането на доставките на съответните компоненти за РФ изисква широкомащабни, координирани усилия от страна на частния и публичния сектор на западните държави. Това ще спаси живота на много цивилни в Украйна, и ще обезсили военната машина на Путин, и ще гарантира мира за Европа в бъдеще.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар