,

Войната струва на Путин много скъпо, но поражението на Украйна ще струва на Запада стократно повече

Украйна и нейните западни партньори вече се опитват да направят войната достатъчно скъпа за Русия. За Путин е особено важно, че продължаването на военните действия става все по-неизгодно. Така бъдещият лидер на Русия няма да може да погледне назад и да каже, че инвазията е била добра идея, която би искал да повтори.

През 2024 г. Руската Федерация значително увеличи военните си разходи, които трябва да съставляват около една трета от всички бюджетни разходи. В същото време има катастрофален недостиг на пари за невоенни нужди, и на правителството на РФ ще му се наложи да продължи да изпразва резервите си, в частност Фонда за национално благосъстояние. За никого не е тайна, че финансовите възможности на страната агресор са много по-скромни от нейните амбиции. Вече не я спасява и Фондът за национално благосъстояние (ФНБ), който беше замислен като многомилиарден (или многотрилионен, ако броим в рубли) запас в случай на различни кризи. 

Основният източник за попълване на ФНБ бяха петролните суперпечалби, но напоследък те намаляват и тази “хазна” не само не се попълва, но и се опразва, при това с бясна скорост. По данни на Блумбърг т.нар. ликвидни активи на ФНБ са се свили от 8,9 трилиона рубли, които са били налични във фонда месец преди инвазията, до 5 трилиона рубли през декември 2023 г., т.е. почти два пъти. А като се има предвид, че междувременно руската рубла отслабна съществено, загубите на ФНБ всъщност са още по-значителни.

Руските финансови експерти, които са запазили поне частично трезвото си мислене (или по-скоро си позволяват да го демонстрират), са убедени, че поне 4 трилиона рубли, с които е намалял ФНБ, са “изгорели” в огнището на войната. И няма никакво съмнение, че в “пещта” ще летят все нови и нови трилиони “дървени пари” – в крайна сметка разходите за войната през 2024 г. ще съставляват около една трета от всички разходи от руския бюджет. И се планира значителна част от тези средства да бъдат взети от кризисния запас, наречен Фонд на националното благосъстояние.

Владимир Путин трябва да каже директно на руснаците каква цена всъщност плащат за войната в Украйна, и какви икономически перспективи очакват Русия заради агресията на кремълския режим, заяви на заседанието на Съвета за сигурност на ООН съветникът по политическите въпроси на американското постоянно представителство в ООН Джон Кели. “Обикновените руснаци също понасят тежестта на бруталната война на Кремъл. Както ние открито обсъждаме този въпрос в тази зала, така и Путин трябва да бъде честен с народа си относно реалната и нарастваща цена на неговата война”, подчерта представителят на САЩ. Той отбеляза, че цената на войната за руснаците не е само стотиците хиляди загинали на бойното поле, разкъсаните семейства и многото хора, които са били принудени да заминат в чужбина от режима на Путин. “Това е и мрачното икономическо бъдеще за тези, които са останали”, отбеляза дипломатът.

Представителят на мисията на САЩ в ООН отново обобщи, че Путин е този, който носи отговорност за тези последици. “Това е война е по негов избор, с цел завземане на суверенна територия на друга държава – членка на ООН”, добави Кели.

Именно заради това Западът в никакъв случай не бива да позволява на Москва да вземе превес над Киев, който може да отвори възможността за нова “световна” – по този начин ще се засвидетелства твърдата готовност на Европа и НАТО да се противопоставят на глобалната агресия на Русия. Украйна и нейните западни партньори трябва да направят войната непоносимо скъпа за Руската Федерация, което означава повече санкции срещу руската икономика, която вече тръгва по параболата надолу, след учудващия подем през 2023 г. 

През 2023 г., противно на прогнозите и донякъде на здравия разум, руската икономика нарасна с 3,5 %. Но лъвският пай от този ръст идва от “отбраната” и всичко, свързано с войната, докато повечето “граждански” отрасли са в застой, а някои, като производството на автомобили и самолети, стремително деградираха.

Като се има предвид, че военните разходи на Русия през 2024 г. са увеличени със 70 % в сравнение с миналата година, тенденцията на икономически упадък ще продължи и вероятно ще се засили. В същото време икономическият упадък е все по-вероятен поради факта, че бизнесът изпитва катастрофален недостиг на работници. И не става въпрос само за чистачи и строителни работници, а и за по-квалифицирани специалисти, които не могат да бъдат заменени от мигранти.

По този начин през следващата година Русия ще заприлича на голям военен завод, заобиколен от жилищни сгради без отопление, вода и осветление, празни рафтове в магазините и неработещи предприятия от гражданския сектор.

В обобщение може да се твърди, че РФ е успяла да избегне сериозна икономическа дестабилизация през 2022-2023 г. и запазва капацитета си да финансира войната срещу Украйна. В средносрочен и дългосрочен план обаче икономическата стабилност в РФ е изложена на риск от влошаване поради разкъсването на икономическите връзки със западните държави, които подкрепят Украйна в нейната освободителна война срещу Руската Федерация.

Людмила Балканова, политически анализатор
Превод: Desislava Jovanovich

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *