В първите дни на новата година, Министерството на финансите представи неокончателните данни относно изпълнението на бюджета за 2023 г. Според тях, държавните финанси завършват годината по-представително от очакванията. Бюджетният дефицит се установява в рамките на изискванията на Маастрихт, които България цели да спазва в стремежа си да получи покана за присъединяване към еврозоната през 2025 г.
Към края на декември, бюджетът показва дефицит от 2.2%, съответстващ на максималния допустим праг за еврозоната от 3%. В съответствие с плана, дефицитът трябваше да бъде точно 3% от БВП. По касова основа, която обикновено се използва в статистиката на Министерството на финансите, този показател се установява на 2.8%, в сравнение с плана от 2.5%. Този резултат е постигнат, въпреки че през годината България не получи очакваното второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Министерството не предоставя конкретна сума за този дефицит, но разликата между обявените приходи и разходи е 5.4 млрд. лв.
Данните от БНБ за последните години указват на устойчиво намаляване на бюджетния дефицит по начислена основа. Този постоянен намалителен тренд, съпътстван от ограничения в разходите за различни цели, често поражда контроверсии в парламента, когато се обсъжда бюджетният проект, поради популистките искания на някои партии за увеличение на разходите, вместо да се поддържа дефицитът.
Вашият коментар